Vodič za dojenje: Bolne bradavice
Zaista ne morate da trpite tegobe zbog osetljivih i bolnih bradavica u periodu dojenja... Nesumnjivo, dojenje je jedinstveno iskustvo,...
pročitaj jošSmanjena produkcija mleka problem je mnogih mladih majki. Evo kako da povećate količinu mleka u dojkama…
Smanjena produkcija mleka može nastati usled više razloga: loše ishrane, izloženosti stresu, nemogućnosti bebe da pravilno to jest dovoljno jako sisa i time stimuliše proizvodnju mleka te nedovoljno komfornih uslova prilikom dojenja. Evo najčešćih situacija u kojima se majka suočava sa ovim problemom:
NEREDOVNO DOJENJE
Ukoliko mama ne doji u pravilnim razmacima, to jest ako se mamine dojke ne isprazne nakon što je mleko nadošlo, produkcija mleka rapidno opada. Ako dete ne može pravilno da sisa, ako je prerano rođeno ili mora ostati na intenzivnoj nezi, mame bi trebalo da se izmlazaju u proseku svaka tri sata.
POROĐAJ CARSKIM REZOM
Majci koja se porodila carskim rezom biće neophodna pomoć u pronalaženju najmanje bolnog položaja za dojenje, ali to ne bi smela biti prepreka dojenju.
BOLNE BRADAVICE
Ako beba ne sisa pravilno, doći će do prekomerne iritacije bradavica. Nošenje štitnika za bradavice se ne preporučuje na duži vremenski period, jer dete u tom slučaju ne može dobro stimulisati mlečne rezervoare ispod bradavice. Neophodno je neko vreme, obično oko dve nedelje, da se bradavice priviknu na dojenje.
Korisno je nakon podoja istisnuti malo mleka i razmazati ga po bradavicama ili naneti melem za zaceljivanje ragada na bradavicama, koji nije neophodno spirati pre podoja. Bradavice treba prati samo mlakom vodom, bez sapuna ili gelova za tuširanje, jer se time mogu dodatno isušiti.
KANDIDIJAZA
Ukoliko bradavice svrbe i peku i ako se stvara probadajući bol koji ne prestaje ni posle nekoliko minuta dojenja, verovatno se radi o kandidijazi. Ova gljivična infekcija kod deteta se manifestuje belim flekama na ustima ili na jeziku, a često je praćena gljivičnom infekcijom u predelu pelena. Majka i dete moraju zatražiti stručnu pomoć i istovremeno se lečiti, ali ne treba prekidati s dojenjem.
KONZUMIRANJE LEKOVA
Ukoliko majka konzumira lekove tokom dojenja, treba imati na umu da aktivna supstanca preko probavnog sistema može dospeti u krv i odatle u mleko, te je neophodno konsultovati lekara o bezbednosti primene određenog leka tokom dojenja.
UPALE DOJKI
Upale dojki mogu stvarati brojne poteškoće prilikom dojenja. Preporučuje se masaža toplim tušem i primena toplih obloga sve dok se ostaci mleka u kanalićima ne rastvore. Ukoliko dete nije uspelo isprazniti dojku, preporučuje se izmlazanje.
Posle dojenja može se na dojku staviti hladan oblog kako bi se sprečilo širenje upale. Ukoliko dođe do upale dojki uz pojavu temperature i groznice (mastitis), neophodno je potražiti medicinsku pomoć, ali ni tada ne treba prekidati s dojenjem.
OSTALI RAZLOZI
Umor, napetost, manjak gvožđa, uzimanje kontraceptivnih pilula, pušenje i alkohol mogu negativno uticati na količinu mleka. Česti su slučajevi da mame prestaju s dojenjem veoma rano jer misle da nemaju dovoljno mleka za svoju bebu. Zbog toga počinju sa dohranom, što utiče na pad dalje produkcije mleka. Čak i ako iz nekog od navedenih razloga majka prestane dojiti, može uz nešto truda povratiti laktaciju i nastaviti da doji bebu.
Kako povećati produkciju mleka?
Autor: Life Content
Trudnoća bi trebalo da bude vreme ispunjeno srećom, uzbuđenjem i nadom, međutim za mnoge žene to nije slučaj. Istraživanja su pokazala da jedna u d...
pročitaj jošKako saznajemo, u novosadskom porodilištu od petka u 7 sati do juče u isto vreme na svet stigle su 52 bebe. [caption id="attachment_104530" alig...
pročitaj jošPodaci prikupljeni od 3.200 ispitanica pokazuju da su trudnice koje vitamin D u krvi imaju u najmanjim količinama imale prosečno 1,5 put veći rizik...
pročitaj još