23.02.2018 Trudnoća

Saznajte koja je to zdrava ishrana za zdravu trudnoću

Jedna od sigurno najvećih nedoumica mladih budućih majki sigurno je ishrana tokom trudnoće. To da li ćete u trudnoći morati napraviti neke drastične promene kad je u pitanju vaš način ishrane zavisi od toga kako ste se hranili pre nego što ste ostali u drugom stanju, a mi ćemo vam odgovoriti na neke od najčešćih dilema…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Zdrava ishrana je dobra osnova za zdravu trudnoću, a zdrava ishrana podrazumeva unos nutrijenata koji su neophodni bebi da bi se razvijala i rasla. Obroci tokom dana bi trebalo da sadrže različite grupe hrane.

Voće i povrće. Potrudite se da jedete između pet i sedam porcija povrća i voća dnevno a preporučljivo je da prednosta date povrću ispred voća. Pored svežeg, možete koristiti i zamrznuto ili konzervisano voće i povrće posebno ako ste trudni u zimu kada izbor na pijacama nije baš najbogatiji. Smutiji menjaju jedan obrok tako da i njih možete piti, ali budite oprezni sa sokovima i nemojte ih konzumirati u velikim količinama jer oni mogu uticati na nivo šećera u krvi.

Hrana bogata skrobom. Ovde se ubraja povrće koje je bogato skrobom, kao što su krompir i integralne žitarice, poput smeđe riže i kinoe. Kad je u pitanju hleb i testenine oni takođe spadaju u ovu grupu i naša preporuka vam je da uvek birate integralne proizvode pre onih od belog brašna.

Hrana bogata proteinima. Ovde se misli na meso, ribu, jaja i mahunarke. Nutricionisti preporučuju dve porcije ribe nedeljno, ali pripazite na onu ribu koja ima velike količine žive u sebi.

Mlečni proizvodi. Mleko je tokom trudnoće obavezno jer sadrži velike količine kalcijuma, ali birajte one proizvode sa manjim procentom masnoće kao i one koji u sebi nemaju dodanog šećera. Isto tako trudne ci bi trebalo da izbegavaju mlečne proizvode koji nisu pasterizovani.
Veliki broj ljudi pati od nedostatka joda, a kod trudnica je to posebno izraženo, a jod je mineral koji igra veoma važnu ulogu u razvoju mozga bebe. On se nalazi u mlečnim proizvodima i morskim plodovima i soli.

Unos kalorija u trudnoći

Pitanje koje muči gotovo svaku trudnicu je sigurno ono: „Treba li zaista da jedem za dvoje sada kada sam trudna?“. Odgovor je jednostavan, kada ste u drugom stanju telo na bolji način troši energiju koju dobijamo is hrane što znači da vam dodatne kalorije nisu potrebne tokom prvih šest meseci i to je ono u šta treba da verujete bez obzira na to šta vam drugi pričaju.
Tokom poslednjeg tromesečja trudnoće biće vam potrebno oko 200 dodatnih kalorija da biste podstakli razvoj vaše bebe. A 200 kalorija je ekvivalent za:
* Nekoliko ovsenih keksića sa avokadom.
* Lepinju sa humusom.
* Šnitu tosta sa pasuljem.

Vaš apetit treba da vam bude glavni vodič kad je u pitanju unos kalorija, a sigurno ćete primetiti kako apetit na početku i pred kraj trudnoće nije isti. Prvih nedelja trudnoće sve su prilike da vam apetit drastično opadne zbog mučnina i povraćanja, a zna se desiti da tokom ovog perioda žene izgube na kilaži. U drugom delu trudnoće, apetit se obično vraća na ono kakav je bio pre nego što ste ostali trudni, a kako se bude bližio sami dan termina sve su prilike da će apetit rasti. Ako vas u trudnoći muči žgaravica onda se preporučuje da jedete češće, ali nešto manje porcije. Pobrinite se da te porcije sadrže raznovrsne namirnice i da na tanjiru imate dobar balans između proteina, skroba, voća i povrća jer to je ono što je najbitnije ukoliko se plašite da ne dobijete puno kilograma, a da bebi obezbedite sve potrebne nutrijente.

Kad su u pitanju suplementi to će vam lekar propisati sve neophodno i nemojte kupovati ništa na svoju ruku. Za početak ćete verovatno dobiti folnu kiselinu, vitamine B, a ukoliko bude potrebno lekar će vam preporučiti i neke dodatne suplemente.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

Prethodna vest

Sledeća vest

još iz kategorije