Pripremite telo za DRUGU BEBU!
Za većinu mama trudnoća je najlepši period u životu, ali ne treba smetnuti s uma da je tih devet meseci veliki izazov za organizam. Zato, pre nego ...
pročitaj jošPoznato je da je tokom trudnoće potrebno izbegavati uzimanje lekova i dodatke ishrani, ali je neophodno znati da neželjene efekte mogu da izazovu i preparati alternativne i narodne medicine.
Trudnice moraju posebno da vode računa o svemu što unose u organizam: hrani, tečnosti, a naročito lekovima. Iako neki podaci pokazuju da samo jedan odsto anomalija bude uzrokovano poznatim neželjenim dejstvom lekova, većina trudnica je u dilemi da li terapija koju piju može da ima loš uticaj na plod.
Ako žena uđe u trudnoću planirano i sa optimalnim zdravljem, veća je šansa da trudnoća i trudnica budu optimalno zdrave, kaže dr Miroslava Gojnić Dugalić, načelnik Odeljenja za patologiju trudnoće u Ginekološko-akušerskoj klinici Kliničkog centra Srbije:
– Iako je u graviditetu potreban poseban oprez kada su lekovi u pitanju, jer mnogi mogu da imaju neželjene efekte, njihovu upotrebu je često nemoguće izbeći. Trudnice treba da imaju na umu da nijedan lek koji se primenjuje i propisuje ženama u drugom stanju nikada nije nebezbedan ni za majku, ni za bebu.
Iako se vodi računa o tome da se poptuno izbegnu svi potencijalno teratogeni lekovi, naročito u prvom tromesečju trudnoće, kada se formiraju bebini organi, ne možemo sa sigurnošću znati da li će, ipak, neki lek izazvati određeni neželjeni efekat.
– Pre nego što posegne za lekovima, doktor treba da uradi dobru anamnezu – smatra dr Gojnić Dugalić. – Ako trudnica ima kontrakcije, što je dosta često, nekada samo davanje leka za kontrakcije neće rešiti problem. Jer, u osnovi problema može da bude anemija, ili infekcija. Razlozi za kontrakcije, probleme sa grlićem ili prevremeni porođaj mogu da leže u mnogobrojnim faktorima, i dobar perinatolog mora da sagleda kompletan organizam, ne samo matericu trudnice. Povećavanje doze progesteronskih preparata neće u tim slučajevima rešiti problem, jer ovaj lek ne deluje na uzrok.
U takvim situacijama, lekari imaju na raspolaganju antiagregacionu, antikoagulacionu terapiju i kortikosteroide. Ovi preparati obezbeđuju dobru cirkulaciju, ne dozvoljavaju zatvaranje krvnih sudova i tako sprečavaju kontrakcije. Ovakvim izborom terapije ne samo da održavate trudnoću, nego sprečavate da trudnoća isprovocira neko oboljenje za koje žena ima predispoziciju. Na primer, sprečava se da „iz čista mira“ dođe do tromboze vena, antifosfolipidnog sindroma (koji izaziva spontani pobačaj) i sl.
Odgovornost za uzimanje medikamenata je i na samim trudnicama, koje treba da znaju da ne podležu olako savetima drugih i da slušaju samo svog lekara. Neke trudnice pribegavaju prirodnom lečenju, zaboravljajući da i prirodni lekovi, koji inače nisu štetni, u trudnoći mogu da imaju loše posledice. Tako se korišćenje purgativnih čajeva na primer, nikako ne preporučuje trudnicama, pa one ne bi trebalo nikako na svoju ruku da koriste ni alternativnu, niti narodnu medicinu.
– Osnovno pravilo je da nikada ništa trudnica ne treba da uzima bez saveta sa lekarom – zaključuje dr Gojnić Dugalić. – Neki potpuno bezazleni analgetici mogu da budu štetni za trudnice, zato je oprez neophodan.
Folan obavezan
Iako većinu potrebnih hranljivih materija i majka i beba mogu da dobiju uravnoteženom ishranom, neke supstance, poput folne kiseline, trudnice treba dodatno da unose. Ova materija je potrebna za prevenciju poremećaja centralnog nervnog sistema i kičmenog stuba kod deteta, jer je najčešće ne unosimo dovoljno hranom. Kada se doziraju vitamini i minerali, treba imati na umu uslove života trudnice, kvalitet hrane koju ona unosi, kao i kvalitet preparata, jer nisu svi iskoristljivi u istoj meri, napominje dr Miroslava Gojnić Dugalić.
Hronična bolest
Hronična bolest trudnice nije smetnja za rađanje zdravog deteta. Bitno je da je bolest dijagnostikovana, da se trudnoća redovno i adekvatno prati, a idealno je da žena isplanira i uđe spremna u trudnoću. U situacijama kada trudnica ima hroničnu bolest, uvek je i za zdravlje ploda bolje da žena dobija adekvatnu terapiju.
Izvor: Novosti
Foto: Freedigitalphotos.net/Serge Bertasius Photography
Čini vam se da je prošlo tek nekoliko meseci od kada ste birali ime za svoje prvo dete, zar ne? No, ubrzo nakon što ste prošli kroz prvu fazu navik...
pročitaj jošOdgovarajući način ishrane jedna je od osnova pravilnog regulisanja trudničkog dijabetesa. Zdrava ishrana obično podrazumeva izmenu navika iz perio...
pročitaj jošSaznajte sve o majčinskom instinktu i psihološkim procesima koji se javljaju u glavi svake buduće majke dok nestrpljivo iščekuje dete. Plaš...
pročitaj još