Savet! Kako bebu obući po hladnom vremenu

Bakice iz vašeg ulaza verovatno ne bi se složile sa nama, ali verujte, vašu bebu morate svakog dana izvoditi na svež vazduh, i to počev od druge nedelje nakon izlaska iz porodilišta.

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Sa bebama koje su se rodile zimi treba biti malo oprezniji i treba sačekati sa izlascima dok beba ne napuni mesec dana. Dužinu boravka treba postepeno povećavati iz dana u dan i tako navikavati dete na svež vazduh. Niske temperature nisu prepreka za šetnju, sve dok temperatura ne padne ispod -10 Celziusovih stepeni. Jedina prepreka zimi jesu vetar, kiša ili susnežica, kao i magla i snežna mećava. Pošto je zimi oko podneva najtoplije, pokušajte bebin ritam da uskladite s tim i da se šetate svaki dan oko podneva. Šetnje sa mamom i tatom, ili sa bakom i dekom poboljšavaju opšte stanje deteta, jer svež vazduh utiče na apetit, san, raspoloženje, kao i na otpornost prema infekcijama. U šetnji beba uči zvukove, predmete, okolinu, upoznaje spoljašnji svet kao i svet nju.

Kako da oblačim dete zimi?

Pošto se mališanima do dve godine telo teško prilagođava niskim temperaturama i brzo se hladi, treba ga dobro utopliti višeslojnom garderobom. Skafander je tokom zime uvek dobrodošao jer sigurno štiti bebina leđa.
Kapa, šal i rukavice su nezaobilazan deo garderobe zimi, a od izuzetne važnosti je i obuća za sneg koji treba da bude topla, a ako vaše dete već uči da hoda, onda i nepromočiva. Ako vaše dete već hoda i uživa u snegu, u slučaju da se njegova odeća ili obuća pokvase, a nisu nepromočivi, dete treba odmah presvući. Pametno je rukavice vezati za vunenu nit, i provući kroz rukave skafandera, kako ih ne bi izgubili!
Dete po pravilu treba oblačiti onako kako se i roditelji oblače. Ipak, čak i ako je napolju samo prohladno, mala beba mora da nosi kapu. Ako je temperatura oko nule, bebine uši obavezno treba da budu pokrivene kapom, ruke rukavicom, a vrat šalom. Kada duva vetar šalom se može umotati i bebino lice, ali se ne sme blokirati nosić.
Svakako u zimsko doba ponesite u šetnju i zaštitu za kolica, pa u slučaju da naiđe neko nevreme, možete da zaštitite svoju bebicu. Isto tako, ako tokom šetnje postaje toplije, možete jedan od slojeva odeće da skinete sa bebe. Kada uđete u neki topli prostor, pa makar i na nekoliko minuta, bebu treba malo raskomotiti. Morate voditi računa i da bebu ne utopljavate previše, jer može da bobije toplotni udar. Eksperti tvrde da pretopljavanje bebe u zimskim mesecima, kada su grip i druge respiratorne infekcije najrasprostranjenije može da vodi do sindroma iznenadne smrti bebe (SIDS).

Koliko vremena treba provedemo zimi na svežem vazduhu?

Koliko vremena ćete provesti na svežem vazduhu zavisi od toga kakva je spoljašnja temperatura. Ako je temperatura niska, ni dobro umotana beba ne bi trebala dugo da boravi napolju. Ako su bebine ručice topluškaste, i beba se očigledno dobro oseća, to znači da možete još da boravite na svežem vazduhu. Ako su bebine ručice hladne, ona je mrzovoljna i kenjkava verovatno joj je dosta svežeg vazduha (sem ako nije gladna, žedna ili ukakana) i treba da se vratite toplini svoga doma. Ako počinje da plače savkako završite sa šetnjom. Neka vas ne zbuni ako bebin nosić curi kada ste na hladnom, kada uđete u topli stan trebalo bi da prestane.
Kliknite dalje za nastavak teksta —>




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije