Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošOsim što pomaže da vam zadnjica i bedra ostanu čvrsti, fizička aktivnost tokom trudnoće smanjuje bol u leđima koji je po pravilu uvek prisutan tokom trudnoće. Takođe, proređuje grčeve u nogama, a zbog aktiviranja mišića u području stomaka deluje blagotvorno i na sistem za varenje. Evo šta kažu stručnjiaci…
– Fizičko naprezanje i preterano trošenje energije je apsolutno nepoželjno – kaže Slavica Vasiljević, ginekolog. – Ali, vežbe prilagođene trudnoći i afinitetima trudne žene su i te kako potrebne i korisne kako za majku, tako i za dete.
Ko može da vežba
Ako nakon pregleda, ginekolog kaže da je reč o vitalnoj trudnoći, ako niste imali tri ili više spontanih pobačaja ili prevremenih porođaja, nemate skraćen grlić materice, nemate srčano oboljenje, povišen pritisak izazvan drugim stanjem, nemate krvarenja i ako nije dijagnostifikovana placenta previja, možete da vežbate. Ali, umereno! To je glavno pravilo. Optimalno vežbanje se određuje individualno, ali trudnica ne bi trebalo da trenira više od dva do tri puta nedeljno.
Koje se vežbe preporučuju
Ukoliko se odlučite za pilates, možete da vežbate do prvog trimestra trudnoće. Ojačaćete grupu mišića koji aktivno učestvuju u porođaju. A tokom vežbanja se povećava i ubrzava cirkulacija, što bebi donosi više kiseonika i hrane. Takođe se postiže ravnoteža duha i tela, a i balans između trudnice i ploda.
Joga se može raditi sve vreme trudnoće. Preporučuju se još i plivanje, akvabik i šetnja.
Za koju god fizičku aktivnost da se opredelite, vodite računa da tokom vežbanja pravite pauze, pijete dosta vode i razmišljate o tome kad treba da usporite. Otežano disanje, lupanje srca, bol u stomaku znak su da su vam vežbe naporne i da treba da usporite ili prekinete aktivnosti. Za savet se obratite vašem lekaru i fitnes treneru.
Koje se vežbe ne preporučuju
Žene koje odlaze u teretanu, treniraju aerobik ili neki kontaktni sport, u trudnoći bi trebalo da izbegavaju te aktivnosti zbog mogućih povreda i padova. Vežbanje ne sme da uključuje nagle pokrete, vežbanje na kosini, kao ni prevelika opterećenja zglobova.
ZAŠTO DA NE, TO JE OBLIK MASAŽE Refleksologija je prirodni, neinvazivni, opuštajući tretman tokom kog se masažnim pokretima stimulišu tačke na s...
pročitaj jošSada ste u 38. nedelji trudnoće i stvarno imate još malo do porođaja. Vaš život U 38. nedelji možda ćete osetiti peckanje i brujanje u va...
pročitaj jošStudija koju je Duke Health sproveo nad 4.274 dece rođene između 22 i 24 nedelje trudnoće, a objavljena u časopisu “New England Journal” pokazala j...
pročitaj još