
Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošGinekologija uvek traži nove načine da sazna sve o bebi još u periodu dok je u majčinom stomaku. Zato su se uvek tražili novi testovi koji će ukazati na anomalije koje mogu dovesti do problema.
–Veliki broj anomalija ploda vezan je za poremećaje koji nastaju pogrešnom podelom hromozoma u trenutku oplođenja. Neke od tih anomalija dovode do smrti ploda u materici ili odmah po rođenju. Najpoznatije hromozomske anomalije su uzročnici stanja poznatijih kao Daunov sindrom, Edvardsov sindrom i Patau sindrom – kaže dr Mima Fazlagić.
Iako je do sada test kojim se utvrđuje ovaka poremećaj bio invazivan jer se vršio preko plodove vode, ili pupčanika, više nije tako.
– Ovi poremećaji nastaju zbog postojanja viška broja hromozoma 13, 18 i 21. Naučnici su uspeli da sekvencioniraju DNK ploda koji cirkuliše u krvi trudnice i test koji otkriva ova stanja više nije invazivan, jer se radi na uzorku njene krvi – objašnjava dr Mima Fazlagić.
Ovakav test idealan je za starije trudnice kod kojih je trudnoća problematična.
– Danas je moguće ovaj neinvazivni prenatalni test (NIPT) uraditi i kod nas. Njegova popularnost raste jer je sve veći broj starijih trudnica koje su pomoću vantelesne oplodnje zatrudnele i za njih je čak i mali procentat rizika invazivnih metoda neprihvatljiv – navodi dr Mima.
Nepravilan rad štitne žlezde može imati razne negativne posledice po funkcionisanje organizma. Najčešći simptomi su: razdražljivost, odnosno nagle ...
pročitaj jošTrovanje hranom u trudnoći može biti problem kako za vaše, tako i za bebino zdravlje. Saznajte se o tome kako da izbegnete trovanje, ali i koji su simptomi ovog problema.
pročitaj jošZa trudnice iznad trideset pete, a posebno iznad četrdesete godine života prenatalna briga je vrlo važna jer postoji veća verovatnoća da će oboleti...
pročitaj još