Neću u sedište!
Šta treba da uradite kada vaša beba odbija da bude „zarobljena“ u auto-sedištu Bez obzira na zakonske regulative, kad je reč o vožnji male dece u ...
pročitaj jošMale bebe ne prave razliku između dana i noći, svejedno im je koliko je sati – dva posle podne ili dva ujutru. One samo znaju da su gladne i da ih mama može nahraniti. I dok tako u gluvo doba noći hranite ili dojite bebicu u naručju, između nje i vas stvara se divna bliskost i jaka veza.
Međutim, sve to može biti prilično zahtevno i iscrpljujuće. Srećom, imamo nekoliko dobrih saveta kako da što lakše prođete kroz noćne obroke, bilo da je reč o dojenju, flašici ili kombinaciji.
Pre nego što odete na spavanje, pripremite sebi mesto gde ćete nahraniti bebu tokom noći. Ako dojite, možda će vam biti lakše da ostanete u ležećem položaju, ali ukoliko bebu hranite na flašicu, moraćete da sednete.
Poduprite leđa i ruke jastucima, kako bi vam bilo što udobnije. Ostavite u blizini ćebe i kutiju ili neseser sa stvarima koje vam mogu zatrebati (pamučna pelena, flašica vode, krema za usne i rezervni bodi za bebu). Dodajte sve ono što bi vam pomoglo da se osetite negovano i paženo.
Tokom noćnih obroka nemojte stimulisati bebu ni na koji način. Svetlo treba da bude ugašeno, kao i svi izvori plave svetlosti, koja loše utiče na lučenje melatonina, hormona spavanja. Budite mirni, tihi i staloženi, izbegavajte svaku priču. Nežno uzmite bebu i gledajte je u oči, ne obraćajući joj se.
Pelenu joj ne menjajte, osim ako to nije zaista neophodno, ili ukoliko nemate objektivnog razloga da se plašite pelenskog osipa. U tom slučaju, učinite to brzo i na što jednostavniji način. Takođe, za brže noćne obroke možete koristiti grejače koji održavaju prokuvanu vodu na adekvatnoj temperaturi.
Mleko i sterilisane flašice možete držati pored kreveta. A ako koristite svoje isceđeno mleko, znajte da ga možete držati šest sati na sobnoj temperaturi, a dvanaest sati u termo-torbi. Mleko sobne temperature ne treba grejati.
U tihom i ušuškanom noćnom ambijentu nije lako ostati budan, ali svakako se uzdržite od gledanja televizije, korišćenja tableta, telefona i kompjutera. Uz takve stimulanse − kasnije ćete teže zaspati. Umesto toga, tiho pevušite uspavanku ili sa slušalicama na ušima uživajte u nekoj tihoj muzici.
Način na koji bebu stavljate u krevetac umnogome utiče na to hoće li lako zaspati posle noćnog obroka. Nemojte uspavljivati dete hraneći ga – večernji obrok treba da mu bude deo rutine pred odlazak na spavanje. Bebu položite u krevetac kad je pospana, ali još budna. Tako će naučiti da zaspi bez ičije pomoći, što će joj svakako pomoći da brzo i lako utone u san i posle noćnog obroka.
Nikad nije prerano da se počne s rutinom hranjenja pred počinak. Rezultate možda nećete videti odmah, ali ako pripremate bebu za spavanje uvek istim redosledom, ona će početi to da prepoznaje kao uvod u “laku noć”. I brzo će se navići na te aktivnosti, unapred spremna na ono što sledi.
Postoji jednostavan trik da se beba ponovo uspava posle noćnog obroka. Dajte joj čulne signale da se obrok bliži kraju, pomazite je i nežno joj šapnite nešto. Dok je držite uspravljenu da bi izbacila višak vazduha, lagano je tapkajte po leđima nastojeći da je umirite, ili joj pak tiho otpevušite uspavanku, a zatim je nežno položite u krevetac.
Beba će te aktivnosti otad povezivati sa spavanjem, a ne s hranjenjem. Drugi trik je da stavite flašu tople vode u krevetac, koji će tako ostati topao dok bebu ponovo ne položite u njega. Naravno, ne zaboravite da izvadite flašu iz kreveca pre nego što vratite bebu u njega.
Ako dojite, telo vam pomaže da brzo i lako utonete u san izlučujući hormon oksitocin, koji će opustiti i uspavati i vas i bebu. Ako dete hranite na flašicu, otkrijte šta je to što vam najbolje pomaže da se opustite i ponovo zaspite. Lagano udisanje na nos i izdisanje na usta, kao i brojanje udisaja − sigurno će delovati.
Foto: Guliver/Thinkstock
Kada novorođenče dođe na svet, njegova koža nije čista i ružičasta kao koža beba "starih" nekoliko meseci. Evo o kakvim promenama je reč... He...
pročitaj jošMnoge mame, posebno mlade plaše se da previjaju novorođenčetu pupak. Ali strahu nema mesta. Informišite se i ubuduće ćete ovaj poslić obavljati...
pročitaj jošRazgovor s detetom mlađim od tri godine često može da liči na scenu iz crtanog filma, komedije ili čak drame. Vi mu kažete kako je vreme da i...
pročitaj još