Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošOve naučne činjenice zauvek će promeniti način na koji ćete negovati kožu svoje bebe, od sada pa nadalje…
Tokom cele trudnoće, preko placente, prenose se majčini hormoni u krvotok bebe. I nakon porođaja, određena količina tih hormona zadržava se u bebinom organizmu. Zahvaljujći dejstvu nekih od njih, stvara se temenjača (teme prekriva deblji, sloj nalik vosku, koji se peruta). Ipak, temenjaču ne treba skidati, bar ne energičnim trljanjem, već treba blagim pokretima, uz upotrebu hidratantnog losiona, omekšati ljuspice, da bi se koža obnovila. Pre spavanja nežno utrljajte bebi šampon i dobro isperite kosicu i kožu glave.
Crvene tačkice, obično na bebinim obrazima i nosiću, mogu da se pojave nakon nekoliko nedelja od rođenja i traju do četvrtog meseca života. Ove male akne nastaju delimično zbog zadržavanja vaših hormona u njenom organizmu, ali i zbog prekomerne produkcije sebuma. Bebi se akne s vremenom obično povlače, ali ćete ih brže eliminisati ako koristite blago sredstvo za umivanje. Nakapajte odabrani preparat na čist komadić vate, pređite njome blago preko kože, a potom čistim komadom vate, umočenim u vodu, isperite kožu.
Koža novorođenčeta je višeg pH nivoa, što znači da je alkalnija i sklonija isušivanju i pojavi ekcema. Nakon prvih nedelja života, pH vrednost počinje da opada, a vi možete značajno da doprinesete ovom procesu te bržoj adaptaciji bebine kože tako što ćete koristiti proverene i kvalitetne preparate (namenjene osetljivoj koži) za higijenu, negu, ali i pranje odeće. Bebu oblačite u odelca od pamuka, koja neće iritirati kožu.
Nakon rođenja, površinski sloj kože (epidermis) kod bebe je mnogo tanji nego kod vas i čini ga daleko manje ćelije. Iako je održavanje lične higijene vrlo važno, vodite računa da ni u tome ne preterujete. Kada je reč o novorđenčadi, pa sve do četvrtog meseca života, tri kupanja nedeljno u vodi temperature kao i tela sasvim je dovoljno. Pamučni peškirići za kupanje mogu biti abrazivni i zato je najbolje da nežno tapkate bebinu kožu pamučnim blazinicama.
PROČITAJTE I… Zaštita i nega kože bebe tokom leta
Bebina koža je najosetljvija tokom prvog meseca života, jer se još nije formirao zaštitna barijera na površini kože, koja će je kasnije štititi od alergena i patogenih mikroorganizama. Za potpuni razvoj površinskog sloja kože kod bebe potrebno je da prođe 12 meseci, a vaš zadatak je da je u tom periodu pravilno zaštitite redovnom upotrebom krema i masti i omogućite nesmetan razvoj.
Više saveta potražite u AKTUELNOM julsko- septembarskom izdanju magazina Mama&beba, broj 28!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Bebe su rođeni šarmeri: one imaju svoju ličnost i karakter od rođenja, koji vremenom sve više dolazi do izražaja. Neke su više plačljive, neke manj...
pročitaj jošBebe vole stavljati predmete u usta, što je sasvim normalna razvojna faza – na taj način uče o svetu koji ih okružuje. Međutim, mnoge stvari koje s...
pročitaj jošIako se ponekad čini da mame koriste svoju decu kao izgovor za kašnjenje, veoma često to i je i istina. Donosimo najčešće razloge zbog kojih mame m...
pročitaj još