Razvoj bebinog mozga u drugoj godini
Prva godina života je godina u kojoj najviše naučimo. Do kraja prve godine života, u mozgu vaše bebe formirano je više od 1.000 triliona neuralnih ...
pročitaj jošRazvoj bebe je jedna od najvećih roditeljskih briga. Istraživanja su pokazala da aktivnosti u prvoj godini mogu da pomognu i razvoj bebinog mozga.
Tokom ovih meseci, primetićete velike promene kod bebe, jer se mozak razvija i njen karakter počinje da se ispoljava. Takođe, različit plač je njen način da komunicira sa vama i na osnovu tih razlika moći ćete da razumete i njene različite potrebe.
Između četvrtog i šestog meseca života, beba će ovladati boljom kontrolom i koordinacijom pokreta. To će joj omogućiti i drugačiju interakciju s okolinom: dodirivanje, hvatanje i pokretanje predmeta. Sve je to rezultat sazrevanja moždanog korteksa, koji koordiniše senzorne informacije i motorne veštine.
U šestom mesecu života poboljšava se sposobnost držanja i pokretanja predmeta. U ovom periodu razvija se binokularni vid – beba je sposobna da koristi oba oka istovremeno, što joj omogućava da stekne osećaj dubine.
Označite sve slovima
Deo učenja veštine čitanja jeste i učenje da se prepoznaju slova. Zato, nikada nije previše rano da bebu počnete da upoznajete s oblikom reči. Izrežite velika slova od papira u jarkim bojama i zalepite ih na predmete po kući i izgovarajte reči koje njima počinju (sto, stolica, krevetac, vrata…).
Igrajte igre s kockicama
Budući da beba sve više razvija motoričke sposobnosti, stimulisaćete dalji razvoj ako joj date igračke koje može da drži u ručicama. Na početku će ih samo držati u rukama, a onda će, naročito kada bude već mogla da sedi, početi da ih koristi na razne načine – da slaže i obara kockice, na primer. Kocke pomažu bebi da razvije razumevanje uzroka i posledice. Ako naslaže previše kockica u visinu, one će se srušiti. Osim toga, kocke su sjajno sredstvo za upoznavanje s različitim oblicima – što je osnovni matematički koncept.
Skrivalice
Sad me vidiš, sada me ne vidiš! To je igra koja odoleva vremenu i uvek je poučna. Ona stimuliše razvoj bebinog mozga tako što je uči (postepeno) o stalnosti predmeta (spoznaja da nešto postoji, čak i kada ga ne vidiš) i silno je zasmejava (humor je ključni deo emotivne inteligencije).
Podrigivanje je važan deo hranjenja bebe... [caption id="attachment_111524" align="alignnone" width="426"] Foto: Guliver/Thinkstock[/caption] ...
pročitaj jošLjudski mozak najbrže raste odmah posle rođenja i nakon tri meseca doseže pola veličine mozga odraslog čoveka, objavljeno je u časopisu Neurologija...
pročitaj jošNajčešće bebe počinju da puze između sedmog i dvanaestog meseca. Međutim, pre nego što ova veština bude savladana, beba uči da puzi.
pročitaj još