Fraze koje bi trebalo da govorite detetu umesto „ne plači“
Plač je često znak da je detetu potrebna uteha, međutim, roditelji često greše ućutkujući ga. Evo koje fraze bi radije trebalo da koristite kako bi...
pročitaj jošPre svega potrebno je da znate da je nekim delom u našem genetskom kodu zapisano da je noć nebezbedno vreme. Još od najranijih ljudskih zajednica poznato je da su bebe najbezbednije kada je napolju dan jer su tada pod budnim okom članova zajednice. Međutim, još i tada, u drevnom svetu, zalazak sunca predstavljao je potencijalnu opasnost.
Danas, bez obzira na to što živimo u istorijski najbezbednijem vremenu, moramo da shvatimo da je bebin mozak primitivan i da je sve za šta se on bori zapravo preživljavanje.
Bebe mlađe od četiri meseca još uvek uglavnom sisaju ili se hrane na flašicu i uglavnom zaspe u toku tog procesa. Ako se beba nakon toga brzo počne mrdati i plakati, najčešće mame pomisle da se beba nije dovoljno zasitila i ponovo joj daju hranu. Tada se poremeti ciklus hranjenja. Morate znati da glad nije jedini razlog za plač u toku noći i da ne možete pobediti evoluciju. Najmlađi članovi porodice uglavnom plaču jer se osećaju nezaštićeno, a na vama je da preduzmete sve mere kako biste taj osećaj sprečili. Razmislite o načinima na koje možete pomoći bebi da se oseća sigurno.
Telo odrasle jedinke takođe se menjalo tokom evolucije, pa su hormoni zaduženi za stvaranje majčinog mleka obezbedili drugačije funkcionisanje sna. Naime, majke gube mogućnost padanja u dobok san kako bi uvek čule plač svoje bebe, ali to se nadoknađuje tako što se za razliku od svih drugih situacija, u ovom periodu san u toku noći sabira i na taj način mame se nekada mogu osećati veoma naspavano.
Kako biste iskoristili što više vremena za spavanje, jedan od načina je da bebin krevetac ili kolevku približite svom krevetu kako biste u toku noći svojom rukom mogli da date bebi znak da ste tu i da ga čuvate.
Još jedna od opcija za umirivanje bebe i njenog noćnog plača jeste zajedničko spavanje, međutim, ono sa sobom nosi mnoštvo rizika te je potrebno da budete veoma oprezni.
Bitno je da znate za ovaj faktor kako ne biste uvek mislili da je beba gladna i prečesto joj davali hranu. Ukoliko ste se pitali zašto beba plače u snu, ovaj evolucioni faktor je jedan od razloga sa kojim treba da se pomirite. Znajte da niste jedini koji se bore sa neprospavanim noćima. Sasvim je normalno da želite više sna i zbog toga ne treba da se osećate loše.
Kada se vaša beba rodi, idealno bi bilo da uradite Gatrijev test u prvih 48 do 72 sata nakon rođenja kako biste na vreme otkrili da li je potpuno z...
pročitaj jošEksperti otkrivaju kako treba da držite bebu da biste smirili napade kolika. Ovi položaji ublažavaju grčeve i umiruju bebu
pročitaj jošU zavisnosti od toga da li je pupčana vrpca otpada ili ne, pupak kod beba sa održava čistim na različite načine da bi se izbegla potencijalna infek...
pročitaj još