Top 20 zadivljujućih promena u prvih godinu dana bebinog života
Prvih 12 meseci u bebinom životu veoma su intenzivni, a mnogobrojne promene u razvoju promaknu čak i roditeljima. Evo šta se dešava sa vašom bebom ...
pročitaj još
Verovatno još dok su u vašem stomaku nagađate kako će izgledati vaša beba. Uglavnom bebe imaju plave oči kada se rode ali otkrivamo vam kada mogu promeniti boju.
Najveće promene boje očiju dešavaju se kada vaša beba ima između šest i devet meseci. Do tog trenutka, zenice imaju dovoljno pigmenta da biste mogli bolje da predvidite koja će biti boja očiju vaše bebe kada malo poraste.
Boja očiju ima veze sa nečim što se zove melanin – to je protein koji luče ćelije melanociti, a koji takođe određuje boju kože.
Dakle, boja očiju vaše bebe je određena količinom melanina u očima, što znači da su u stanju da apsorbuju više ili manje svetlosti. Jednostavno rečeno, što više melanina ima u očima, to će oči biti tamnije.
Bebe sa više melanina neće moći da apsorbuju toliko svetlosti, zbog čega će im oči biti tamnosmeđe, dok će oni sa plavim ili zelenim očima imati malu količinu melanina.
Zbog toga što novorođenčad nemaju nivo melanina koji će imati kada porastu. Količina se vremenom povećava, zbog čega oči često u početku budu plave, ali se za nekoliko meseci menjaju u drugu boju. Naravno, nemaju sve bebe plave oči.
Vaša beba moći će jasno da vidi stvari oko sebe sa oko tri meseca ali njene oči će najverovatnije promeniti boju sa oko šest do devet meseci. Međutim, mališani mogu menjati boju očiju sve do treće godine, pre nego što postane trajna.
Navodno, postoji način da se utvrdi da li će se boja očiju promeniti gledanjem bebinog oka sa strane, tako da nema svetlosti koja utiče na vaš pogled. Ako u zenicama ima nagoveštaja zlatnih nijansi, to znači da će im oči verovatno vremenom postati smeđe ili zelene. Dok ako su oči i dalje veoma plave, verovatno će i ostati takve.
Postoji jedan specifičan hromozom koji je uglavnom odgovoran za određivanje boje očiju vaše bebe. Ovaj hromozom nosi dva gena, od kojih će jedan odrediti količinu melanina u zenici vašeg deteta, a drugi koji kontroliše aktivnost melanocita, ćelije koja sadrži melanin.
Međutim, to znači da ne možete tačno odrediti boju očiju vaše bebe posmatrajući boju svojih očiju i boju očiju vašeg partnera, iako možete dobiti prilično dobru ideju. Na primer, ako oboje imate istu boju očiju, recimo zelene, velika je verovatnoća da će i vaše dete imati zelene oči. Možda će vam i ovo biti korisno: Za mamu čija se beba često budi: Prespavajte celu noć!- mojabeba.rs
Otkrijte na koje sve načine možete pomoći svojoj bebi da savlada ovu veoma važnu veštinu. [caption id="attachment_118179" align="aligncenter" wi...
pročitaj jošSenzorne aktivnosti podrazumevaju angažovanje svih čula vaše bebe kako bi ona pomoću njih otkrila i naučila što više o svetu oko sebe.
pročitaj jošU narednih nekoliko meseci verovatno ćete biti suočeni sa ponašanjem koje odražava manje poslušnosti i kooperativnosti. Uz veliki priliv sam...
pročitaj još