06.09.2013 Trudnoća

15 trudničkih dilema

Imate li vi dilemu? Registrujte se na FORUM i postavite pitanje drugim mamama!

Šta treba piti, a šta jesti, kojim fizičkim aktivnostima trudnica sme da se bavi… Ukratko, hajde da vidimo šta je u trudnoći dopušteno i preporučljivo, a šta zabranjeno…

trudnoca

Mnoge trudnice se non-stop preispituju da li su napravile pravi izbor namirnica, koliko smeju da se naprežu, da li smeju da se prepuštaju nekim kozmetičkim tretmanima.

Ponajpre treba reći da je trudnoća prirodno stanje organizma žene koje zahteva malo više opreza, ali nikako korenitu promenu života i navika. Trudnice najčešće traže odgovore na narednih 15 pitanja:

1. Mogu li polni odnosi da ugroze plod?

Ako trudnoća nije rizična, polni odnosi ne uzrokuju nikakve probleme i penetracija nije rizična za fetus. Ipak, bolje je da odnos bude nežan i pažljiv. U prvom tromesečju rizik od pobačaja je malo veći, a može da ga podstakne i lakša povreda tokom polnog odnosa. Možete, dakle, da imate normalan seksualni život do sedmog ili osmog meseca pazeći samo na položaj, posebno kada stomak počne da raste. Tada se preporučuje položaj u kojem je muškarac dole, a žena gore.

U drugom tromesečju trudnoće obično su intimni trenuci intenzivniji, no ponekad kod žene želja počinje prirodno da slabi upravo u tom razdoblju. Razlog su najčešće promene koje se događaju na telu, ali i strah zbog gubitka deteta i želja da se trudnoća na najbolji mogući način dovede do kraja.

2. Da li je dopušteno piti kafu i vino?

U trudnoći treba smanjiti konzumiranje čaja, čokolade i kola-napitaka, a kafu treba ograničiti na jednu-dve šoljice dnevno. Ako možete, najbolje je da se potpuno odreknete ovih napitaka. Naime, ova pića sadrže materije koje deluju na nervni sistem i nadražuju ga. U velikim količinama mogu čak da povećaju rizik od spontanog pobačaja ili prevremenog porođaja.

I s vinom treba biti umeren. Alkohol u organizmu oslobađa opasne sastojke koji mogu da ugroze formiranje bebinih organa u prva tri meseca. Trudnicama se ne preporučuje više od jedne čaše vina dnevno.

3. Da li su lekovi opasni za fetus?

Aktivni sastojci u lekovima mogli bi da dođu do fetusa preko posteljice (organ koji ga hrani) i utiču na njegov razvoj. Dakle, lekove treba uzimati jedino kada je to zaista neophodno, i to samo one koje propiše lekar.

Posebno je važno da nikad ne uzimate lekove bez savetovanja s lekarom koji prati trudnoću. To važi i za prirodne napitke (poput biljnih ili homeopatskih) jer i oni sadrže aktivne materije i mogu da utiču na razvoj fetusa.

4. Da li sunčanje u solarijumu uzrokuje pojavu mrlja na koži?

Za vreme trudnoće nije preporučljivo podvrgavati se takvim estetskim tretmanima jer, usled hormonskih promena, koža postaje osetljivija i izlaganje zracima u solarijumu moglo bi da uzrokuje pojavu mrlja.

Toplota lampi za tamnjenje opušta i širi krvne sudove, što može da uspori povratak krvi iz nogu do srca i izazove oticanje.

5. Da li trudnice smeju da farbaju kosu?

Radi opreza, barem tokom prva tri meseca izbegavajte trajne boje (s hidrogenom), ali i one biljne. Hemijske materije koje postoje u tim proizvodima mogle bi u određenim količinama da uđu u krvotok i ugroze fetus. Dopušteni su pramenovi jer se pri tom boja stavlja samo na pojedine delove kose i ne dopire do korena. Tako nema rizika da će je koža apsorbovati i da će ući u krv. Mogu se koristiti i kolor šamponi za osveženje boje ili sprejevi u boji.

Pre upotrebe bilo kojeg proizvoda te vrste najbolje je na malom komadiću kože proveriti hoće li doći do neke alergijske reakcije. Naime, u trudnoći koža postaje osetljivija pa i boja koja se inače koristi bez problema tada može izazvati nadražaj.

6. Sme li se koristiti vosak za depilaciju?

U trudnoći se obično smanjuje potreba za depilacijskim tretmanima: pojačana proizvodnja ženskih polnih hormona – estrogena i progesterona usporava rast dlaka (što podstiče muški polni hormon – testosteron).

U svakom slučaju, bolje je orijentisati se na nežnije metode: brijač i pene i kreme za depilaciju. Međutim, radi opreza i te proizvode treba najpre isprobati na maloj površini kože da bi se videlo hoće li izazvati alergijske reakcije.

Topao vosak bi mogao loeš da utiče na cirkulaciju krvi koja je u tom razdoblju ionako usporena. Hladni vosak je dopušten ako žena nema problema s cirkulacijom ili oticanjem, odnosno ako nema vidljivih popucalih kapilara. Nakon porođaja možda je najbolje uraditi epilaciju.

7. Treba li izbegavati putovanje avionom?

Mnoge avio kompanije primiće trudnu ženu do sedmog meseca trudnoće, ali nakon toga za kraća putovanja potrebno je lekarsko uverenje kojim se potvrđuje da nema rizika od prevremenog porođaja.

Malo vežbe, posebno u toku dugih putovanja, pomoći će da ne dođe do oticanja nogu zbog sedenja i pritiska materice na prepone, što usporava krvotok. Prilikom putovanja dobro je češće ustajati, hodati po avionu i vežbati noge ispravljajući i savijajući ih.

8. Da li je plivanje korisno za trudnice?

Plivanje se preporučuje tokom svih devet meseci trudnoće jer učvršćuje mišiće, a ne opterećuje mnogo udove i pomaže ženi da se pripremi za porođaj. Preporučuju se lagani sportovi kao što je vožnja sobnog bicikla ili strečing.

Aktivnosti poput aerobika, trčanja, tenisa ili skijanja znatno stimulišu mišiće uključujući i materične pa ih zato treba izbegavati kako ne bi došlo do oštećenja placente i fetusa.

9. Da li su dopuštene intervencije na zubima?

Lečenje zuba i ostale zubarske intervenicije su dopuštene samo ako je to nužno. Valja znati da se u trudnoći zubno meso često upali i lakše krvari. Ako je potrebno, može se primeniti lokalna anestezija bez adrenalina jer on dovodi do stezanja perifernih malih krvnih sudova, a to može da ošteti placentu.

10. Koliko visoke potpetice su dopuštene trudnicama?

Lekari savetuju trudnicama da izbegavaju obuću sa visokim potpeticama, ali i potpuno ravnu, jer ravni đonovi uzrokuju nepravilno držanje i ometaju cirkulaciju krvi. Najbolje su potpetice visoke 3-4 cm.

11. Da li je tokom trudnoće potrebno napraviti Papa test?

Obično se Papa test obavlja na početku trudnoće, ali ne mora da se radi ako je uzet pre manje od godinu dana.

Uopšteno, u toku trudnoće mogu da se rade sva ispitivanja i analize osim rendgenskog snimanja zbog zračenja koje je opasno za razvoj ploda.

12. Da li bebe u majčinom stomaku zaista vole da slušaju muziku?

Fetus nakon šestog meseca „upija“ sve zvukove i može da mu smeta glasna muzika ili jaki zvukovi. Glasna muzika stimuliše proizvodnju adrenalina (hormona stresa) u organizmu žene, što nije dobro.

Najbolje je da slušate klasičnu muziku, jer ona smiruje bebu i stvara poseban osećaj povezanosti s majkom.

13. Da li je dozvoljeno koristiti laksative (sredstva protiv zatvora)?

Trudnice često pate od zatvora, posebno u poslednjim mesecima. Povećan uterus pritiska rektalni deo creva otežavajući prolaz stolice. I pojačana proizvodnja progesterona deluje negativno jer opušta i „uljenjuje“ mišiće usporavajući rad creva.

Da biste rešili problem, pre nego što posegnete za lekovima koji se ne preporučuju ili su kontraindikovani, treba da pokušate s ishranom bogatom vlaknastom hranom. Fizička aktivnost je posebno važna. Hodanje 15-20 minuta, po mogućnosti ujutro, može da reguliše probavu.

14. Da li je vožnja motorom rizična?

Da, jer postoji velika opasnost od pada. U prva tri meseca trudnoće padovi su posebno opasni jer mogu da uzrokuju mikrotraume i dovedu do teškoća pri učvršćivanju embriona i time ugroze trudnoću.

15. Da li se u trudnoći sme pušiti?

Dokazano je da je pušenje u trudnoći zaista opasno. Ono uveliko povećava rizik od pobačaja i može da dovede u pitanje pravilan razvoj deteta. Deca čije su majke pušile u trudnoći po pravilu su manje porođajne težine i imaju sklonost ka bolestima disajnog sistema.

Lekari savetuju da tokom trudnoće i dojenja sasvim odbaci pušenje ili da se, ako to baš ni zbog svog deteta nikako ne možete da učinite, smanjite što je moguće više da bi se smanjila šteta za dete.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije