Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošTokom čarobnih devet meseci treba da budete što opušteniji. Sledite naše savete i to će vam poći za rukom…
Ukoliko je buduća mama zdrava, njena će trudnoća najverovatnije proći bez ikakvih problema. Međutim, žene su sklone da se brinu i kada za to nema razloga. Poslušajte naše savete, pa će vaše drugo stanje proteći bez nepotrebne glavobolje
1. Poverite se partneru
Čim saznate da ste u drugom stanju, sve počinje da se okreće oko bebe u vašem stomaku. Međutim, pored kvalitetne medicinske nege, potrebni su vam i saosećanje, razumevanje za brige i strahove – ukratko, mesto gde ćete moći da kažete sve što vam je na srcu. To mesto morate potražiti unutar svoje porodice, tačnije, u svom životnom partneru.
2. Napunite se energijom
Ako ste zaposleni, a većina žene jeste, primetićete da se sada brže umarate. Za to su krivi hormoni preko kojih priroda pokušava da vas „natera“ da usporite ritam, i radi vas i radi vaše bebe. Često jedite male međuobroke koji će vam povratiti energiju i stabilizovati cirkulaciju (jednu bananu, jabuku, svež sir s voćem ili slično).
3. Ne slušajte priče o teškim porođajima
Većina trudnica o porođaju počinje da razmišlja u takozvanim „školicama za trudnice“ i to od sedmog meseca trudnoće. Držite se podalje od žena koje prepričavaju horor priče o teškim porođajima i stravičnim bolovima koje su pritom morale pretrpeti! Svaki je porođaj priča za sebe i zato se nemojte opterećivati nepotrebnim strahovima.
4. Kupite na vreme grudnjak za trudnice
Stomak počinje da raste tek nakon četvrtog meseca trudnoće, pa mnoge žene odgađaju nošenje trudničke odeće što je moguće duže. Međutim, grudi počinju da se uvećavaju od samog početka. Zato nosite odgovarajuće grudnjake, koji su ujedno udobni i nežni za kožu, a lepo izgledaju. Tako ćete izbeći nelagodnost da vas grudnjak steže, a sprečićete i opuštanje grudi. Prilikom kupovine obratite pažnju na to da grudnjak ima široke bretele, da je izrađen od mekog, rastegljivog materijala te da vam lepo stoji.
5. Jedite „šarene“ namirnice
Zaboravite tablice i vagu – postoji i jednostavniji način da se u toku trudnoće zdravo hranite te da se pritom ne opterećujete. Dovoljno je da u svoju ishranu ubacite nešto povrća, sveže salate i voća pa da budete sigurni da konzumirate dovoljno vitamina i minerala. Pokušajte da kombinujete boje: svakog dana jedite što „šarenije“ namirnice.
6. Organizujte pomagače
Ako već imate decu, onda dobro znate šta vas čeka nakon porođaja: potrebni ste detetu 24 sata dnevno, sve ostalo pada u drugi plan. Nemojte čekati da padnete na nos, a u vašem domu zavlada potpuni haos. Već sada se pobrinite za pomagače na koje ćete se osloniti u slučaju da vam je potrebna pomoć. Na taj način moći ćete da uživate u vremenu provedenom uz bebu.
7. Neka vam telo i duh plutaju
Kada vam telo postane teško, što češće uživajte u vodi! Pustite da vas nosi voda, uživajte u plivanju. Ova aktivnost prija vašem organizmu, sprečava nastajanje edema, snižava krvni pritisak. U vodi se trudnice osećaju poput matrjoške – beba je unutra okružena vodom, a sad i vi spolja osetite njen blagi dodir. To pruža osećaj blizine s detetom.
8. Pokažite svoju potrebu za ljubavlju!
Trudnice su često nesigurne, naročito kada je u pitanju odnos s partnerom. Nemojte se snebivati da pokažete potrebu za nežnošću, muškarci često čekaju da im date znak. Pustite ga da vam izmasira stopala, neka vam namaže stomak hranljivom kremom. A što se seksa tiče, više se rukovodite svojim nego partnerovim potrebama.
9. Pijte mnogo raznovrsne tečnosti
Podstaknite rad bubrega i ubrzajte metabolizam pijući mnogo tečnosti. Voćni sokovi i mleko jesu zdravi, ali nećete moći popiti dva litra soka ili mleka na dan. Najvažnije je da kombinujete razne vrste tečnosti. Malo mineralne vode, malo obične vode, šolju-dve biljnog čaja, čašu voćnog soka bez šećera – na taj način obezbedićete svom organizmu mnogo korisnih materija.
10. Zatvor? Jednostavno rešenje jeste disanje
Hormoni koji se pojačano luče u toku trudnoće, nažalost, ulenjuju creva. Pored toga, preparati gvožđa i magnezijuma, koji se često propisuju budućim majkama, još više doprinose zatvoru. Pored mekinja, pomažu kretanje, šetnja, gimnastika i sportske aktivnosti bez preteranog naprezanja. Tako se podstiče disanje stomaka, čime se i creva pokreću.
11. Izborite se s gorušicom
Mnoge žene pred kraj trudnoće pate od jake žgaravice. Postoje lekovi kojima se smanjuje količina kiseline u želucu i koji nisu štetni po organizam trudnice. Prirodni lek protiv žgaravice: sameljite slatki badem, umešajte ga u mlaku vodu ili mleko i pijte u malim gutljajima. Ili skuvajte čaj od svežeg korena đumbira.
12. Neka vam noći budu što udobnije!
Teško da ćete u poslednjim mesecima trudnoće moći mirno prespavati celu noć. Ne možete da se namestite, morate u toalet, beba se probudila pa je rešila da se protegne… Ipak, pokušajte sebi da olakšate spavanje tako što ćete se podbočiti nekim jastukom i pronaći što udobniji položaj. Na tržištu postoje jastuci u obliku polumeseca, specijalno dizajnirani za trudnice i dojilje. Imaćete bolji san ukoliko vam partner pre odlaska u krevet izmasira stopala lavandinim uljem.
13. Pobrinite se za svoja stopala
Stopala u trudnoći postaju nešto veća pošto nose veću težinu. Opterećeni su i listovi u kojima se skuplja krv. Kako ne bi došlo do proširenih vena, vašim nogama potrebno je rasterećenje i kretanje. Pored šetnji i boravka na svežem vazduhu, pomaže i jednostavna vežba: lezite na leđa, noge povucite prema telu, naizmenično jednu ispruženu nogu položite na koleno druge noge, a zatim kružite stopalima da biste podstakli cirkulaciju.
14. Uživajte u smišljanju imena za bebu
Ako vam na ultrazvučnom pregledu lekar nije saopštio pol deteta, ili vi jednostavno niste želeli da ga saznate, svejedno razmislite o imenu deteta pre nego što se ono rodi. Opustite se u naručju partnera, svako do vas neka uzme list papira i neka zapiše predloge za ime devojčice i dečaka. Zatim razmenite spiskove, eliminiše imena koja vam se ne dopadaju, a od preostalih zajedno izaberite po jedno.
Kako trudnoća odmiče i stomak je sve veći, što kod pojedinih trudnica stvara nespretnost dok hodaju. Kod mnogih dolazi do gubitka ravnoteže, jer zb...
pročitaj jošTenzijske glavobolje nisu retka pojava kod trudnica, posebno u prvom tromesečju trudnoće. Karakteriše ih pritiskajući ili tupi bol sa obe strane gl...
pročitaj jošPo stopi nataliteta Srbija je na poslednjem mestu u Evropi. Posebno zabrinjava podatak da se mladi sve kasnije odlučuju za proširenje porodice zbog...
pročitaj još