Kako pravilno držati bebu

Kako pravilno držati bebu

U najranijem uzrastu, u prva tri meseca života, kada beba nije u stanju da čvrsto drži glavu, neophodno je da glava i vrat budu oslonjeni o dlan osobe koja je drži. Pri tom je guza u drugoj ruci i čitavo telo u horizontalnom položaju, dok su ruke i noge slobodne i nesputane u spontanim aktivnostima koje beba ima. Na ovaj način se beba drži čvrsto i u tom položaju se uzima iz kreveta i u njega spušta, a isto tako i pri kupanju.

Držanje tokom dojenja
Detetovo telo okrenuto je na jedan bok, stomak je okrenut prema majci, a glava leži sigurno u udubljenju majčine ruke (udubljenje lakta). Bradavica dojke nalazi se u visini detetovih usana, tako se izbegava pomeranje glave da bi je dete uhvatilo.

Posle hranjenja
Najpravilniji položaj u kojem će novorođenče lakše da podrigne jeste taj da se podigne uz pridržavanje, a njegova glavica se položi na majčino rame, uz laganu masažu po leđima.

Za vreme kupanja
Pre svega treba da zagrejete prostoriju u kojoj ćete kupati i presvlačiti dete. Temperatura bi trebalo da bude oko 24 stepena. Nakon što ste kadicu napunili vodom, treba proveriti temperaturu vode koja mora biti oko 37 stepeni. Sad možete početi s kupanjem, i to tako da pridržavate jednom rukom dete ispod pazuha s glavom naslonjenom na vašu podlakticu, dok ga drugom, slobodnom rukom perete.

Položaj za bebu od šest meseci
Kada beba napuni šest meseci, možete da je nosite u horizontalnom položaju, koji je posebno preporučljiv za decu koja ne spavaju na stomaku. Jednom rukom držite stomak bebe, a druga je ispod ramena tako da su detetove ruke i noge potpuno slobodne. Nošenje bebe na kuku često praktikuju majke koje su same u kući sa detetom koje je u uzrastu od šest do 12 meseci i već dobar deo dana provodi budno, a više neće da bude samo. Ovaj položaj odgovara majkama, ali ne i bebama jer je jedna ruka iza leđa onoga ko je drži i samim tim manje je u funkciji. Zato nemojte često da koristite ovaj položaj.
Posle devetog meseca beba može čak i da vežba dok je nosite. Jednom rukom držite detetov stomak, a drugom ispravljate kolena. Na taj način jačaju leđni mišići mališana.

Ne preterujte sa nošenjem!
Kada beba plače, mama i tata je ne ispuštaju iz ruku. Nošenje je u redu, jer na taj način razvijate međusobnu povezanost, ali ne treba da u tome preterujete. Bebi je neophodno da nesputano pomera ruke i noge, što ne može ako je stalno nosite. Druga loša posledica preranog i predugog nošenja u uspravnom položaju jeste preopterećenje leđnih mišića bebe koje dovodi do nepravilnog položaja kičma.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

Sledeća vest

još iz kategorije