30 najsimpatičnijih izgovora zbog kojih mališani ne žele u krevet
Čestitamo na uspešno pređenom nivou "uspavljivanje bebe"! Međutim, sada ste pred pravim izazovom - naterati mališana da ode u krevet. To nije tako ...
pročitaj jošDeca uzrasta do šest godina osetljiva su na nagle promene vremena, jer njihov organizam ne može da se odbrani od negativnih klimatskih uticaja. Ove promene najizraženije su na prelasku proleća u leto.
Deca uzrasta do šest godina više su izložena meteoropatiji nego odrasli. Njihov organizam još je nedovoljno zreo i ne može da se prilagodi naglim promenama vremena na odgovarajući način. Ovaj problem ne treba potceniti i promene detetovog raspoloženja shvatiti kao hir ili bubice, nego kao stvarnu nelagodnost. Olakšajte detetu teškoće koje oseća (a ne ume rečima da ih izrazi) na najbolji mogući način i prema potrebi se posavetujte sa lekarom.
Važno je ojačati mališanov organizam primerenom fizičkom aktivnošću i zdravom ishranom. Mnogi roditelji dožive neprijatna iskustva na godišnjim odmorima – taman kada se ponadaju da će sve biti dobro, dete se usled promene klime razboli. To se dešava zbog toga što je odraslima potrebno dva-tri dana da se prilagode na nove klimatske uslove, dok je maloj deci potrebno i do dve nedelje! Čim stignete na željeni cilj, nemojte mališana odmah i predugo izlagati nepotrebnim naporima (dug boravak na plaži ili u šumi). Njegovom osetljivom organizmu potrebno je vreme da se postepeno prilagodi na nove uslove.
Kako promena vremena utiče na decu?
Teško je ustanoviti na koji način se poremećaji uzrokovani promenom vremena i klime odražavaju u dečjem uzrastu. Međutim, utvrđeno je da su određeni simptomi koji se javljaju kod dece, najverovatnije uslovljeni promenama vremena.
Primera radi, kada se sunčani period menja u kišni, deca su nemirnija, lošije spavaju, češće piške, više se znoje, slabije jedu, a kod mališana starijih od četiri godine javljaju se i glavobolje, za koje roditelji najčešće misle da su umišljene.
Kod neke dece može odjednom da se javi povišena telesna temperatura, pa ih roditelji vode kod lekara smatrajući da su bolesna. Ako, na primer, iz kraja sa kontinentalnom klimom otputujete u predeo u kojem vlada mediteranska klima, mališan će najverovatnije dobiti proliv ili može povraćati iz čistog mira.
Kako ublažiti posledice promene vremena?
Bez obzira na to da li je meteoropatija kod deteta uzrokovana anticiklonom koji donosi hladniji ili topliji vazduh, najvažnije ga je zaštititi. Mališane mlađe od dve godine ne treba iznositi napolje kada je tmurno ili vetrovito vreme, a ako to nije moguće izbeći, treba ih adekvatno zaštititi.
S druge strane, ako je napolju naglo otoplilo, obucite dete što laganije, bez obzira na to da li je kalendarski došlo vreme za letnju garderobu. Osim toga, odeća mora biti udobna i lagana, ne sme da steže dete, tako da se omogući što bolje disanje kože, a spreči gubitak toplote. Kada su velike vrućine sa velikom količinom vlage u vazduhu, najbolje je da mališan ostane kod kuće i da bude prikladno odeven u laganu pamučnu odeću.
Autor: Life Content
Sokovi i slatki napici piju se isključivo u toku dana. Ako svojoj bebi dajete da pije sok noću, rizikujete da u najranijem detinjstvu dobije karije...
pročitaj jošAko je vaša beba rumena u licu, znoji se, a temperatura njenog tela iznosi više od 38 stepeni C, onda to znači da treba preduzeti određene mere. ...
pročitaj jošGotovo svaki roditelj školarca se nekad zapita da li njegov mališan odlazi u krevet u pravo vreme. Evo rasporeda koji će vam otkriti u koje vreme v...
pročitaj još