Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošIzbijanje prvih zubića veoma je važan period u razvoju deteta i za njega su vezane brojne predrasude i zablude.
Verovanje da je dete koje ranije dobije zube naprednije i inteligentnije apsolutno je pogrešno. Takođe, pogrešno je mišljenje da pre izbijanja zubića dete mora mnogo da balavi, da gura u usta sve što stigne i da dobije visoku tempetraturu. Ovi simptomi zaista se javljaju kod neke dece, ali postoje i bebe kod kojih prvi zubić nikne, a da to roditelji sasvim slučajno i neočekivano primete.
Visoka telesna temperatura kod beba u periodu nicanja zuba iziskuje odlazak kod pedijatra, jer je najčešće reč o infekciji koju treba lečiti na uobičajen način. Prema nekim mišljenjima deca su u periodu izbijanja zuba osetljivija na razne mikroorganizme koji izazivaju visoku temperaturu i stoga je ne treba zanemariviati i smatrati posledicom izbijanja zuba.
U proseku, nicanje mlečnih zuba počinje od šestog meseca života, a završava se u uzrastu od dve i po godine. Međutim, odstupanja su moguća i velika. Ako nicanje mlečnih zubića započne između četvrtog i desetog meseca života, to se smatra normalnim. Svaki drugi period smatra se ranim, odnosno kasnim za prve zubiće.
Redosled nicanja
Najčešće prvo niču donji, a potom gornji centralni sekutići. Zatim izbijaju bočni sekutići, najčešće u periodu od šestog do jedanaestog meseca. Posle pauze od dva-tri meseca niču donji, a potom i gornji prvi kutnjaci.
Nicanje kutnjaka dešava se u uzrastu od jedanaest do osamnaest meseci. Posle njih, između petnaestog i dvadeset drugog meseca života, niču donji, a odmah potom i gornji očnjaci. Poslednji mlečni zubići, drugi kutnjaci – petice, izbijaju u periodu između devetnaestog i tridesetog meseca bebinog života.
Ovo bi bio uobičajen redosled nicanja mlečnih zuba, ali nije ništa neobično ni zabrinjavajuće ukoliko umesto odgovarajućih donjih prvo niknu gornji zubići.
Odstupanja u redosledu, baš kao i u vremenu izbijanja, sasvim su normalna pojava i to ne treba da vas brine. Formiranje krunica mlečnih zubića završava se u uzrastu od dve i po godine, a do treće završi se i proces formiranja korena mlečnih zuba.
Razmaci među zubićima, koji su takođe često predmet predrasuda i zabluda, zapravo su znak normalnog razvoja u ovom periodu, jer nagoveštavaju da će biti dovoljno prostora za pravilno smeštanje stalnih sekutića malo kasnije.
Važno je znati da se krunica (deo zuba koji se vidi) mlečnih zuba formira u desnima pre rođenja, u utrobi majke. Ishrana majke u trudnoći utiče na opšte zdravlje deteta, pa i na kvalitet zuba. Kalcijum, fluor, vitamini D, C, A i pojedini vitamini iz grupe B neohodni su za pravilan razvoj krunica i stoga ishrana trudnica treba da bude raznovrsna i kvalitetna kako bi u njioj bili zastupljeni svi potrebni minerali i vitamini.
Autor: Life Content
Čvrste, ali ravne cipelice: Važno je da se pri prohodavanju prirodno jačaju stopalni mišići kako bi se izbegla spuštena stopala. Deca bi što duže t...
pročitaj jošNeka predviđanja ukazuju na to da bi do 2050. godine čak dve trećine dece moglo imati višak kilograma u odnosu na svoju visinu. Stručnjaci za dečji...
pročitaj jošLevoruka deca ni po čemu nisu drugačija od desnorukih, osim po činjenici da pišu, hrane se, bacaju loptu, uzimaju igračke levom rukom. Ona dominant...
pročitaj još