
Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošMada mnogi roditelji smatraju da mlečene zube ne treba popravljati jer će svakako brzo da ih zamene stalni zubi, stomatolozi kažu da su u zabludi. Jer, upravo mlečni zubi koji uglavnom niču oko šestog meseca omogućavaju zdravu i pravilnu ishranu čak do dvanaeste godine.
Važni su za ishranu i žvakanje hrane, formiranje pravilnog izgovora pojedinih slova, kao i prihvatanje dece u kolektivima.
„Ne postoji adekvatna zamena za zdrave zube, ali ukoliko se oni pokvare, treba ih lečiti„, ističe za „Novosti“ profesor dr Dejan Marković sa Stomatološkog fakulteta u Beogradu.
Karijes koji se ne sanira na mlečnim zubima boli isto kao i kod stalnih zuba, a komplikacije kao što su intenzivni spontani bolovi, bolovi prilikom žvakanja, otoci ili gnojne fistule utiču na kvalitet života, a nekada i ugrožavaju život. Procesi na mlečnim zubima mogu da oštete klice stalnih zuba i tako ostave i trajne posledice. Zbog toga karijes mlečnih zuba ne treba prihvatiti olako već ga treba prevenirati i lečiti.
Preventivne mere podrazumevaju pravilnu i uobročenu ishranu, smanjenje grickalica i slatkih napitaka između obroka i užina. Zube treba prati ujutru i uveče, nakon čega ne bi trebalo ništa jesti i piti. Obavezne su i redovne godišnje kontrole kao i lečenje obolelih zuba kada se otkrije karijes.
Izvor: Novosti
Pranje zuba ne treba da predstavlja problem, ako tome pristupite na pravilan način… Pranje malenih zubića vašeg deteta nije nikakva naučna f...
pročitaj jošStatistika kaže da svako deseto dete u uzrastu od dve do tri godine škripi zubima u snu. Šta je bruksizam i kako pomoći detetu da se oslobodi ovog ...
pročitaj jošU periodu od oktobra do aprila bebe i mala deca najčešće obolevaju od infekcija gornjih disajnih puteva. Evo šta treba znati o ovim bolestima... ...
pročitaj još