Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošProblemi s otečenim nogama češći su leti…
Zašto dolazi do oticanja nogu u toku trudnoće?
Otoci nastaju zbog zadržavanja tečnosti, tačnije zbog materice koja raste i vrši pritisak na krvne sudove koji nose tečnosti iz zglobova i stopala. Može se desiti da nedovoljan unos proteina uzrokuje zadržavanje tečnosti.
Takođe, imajte na umu da se u toku leta, zbog visokih temperatura, situacija s otečenim nogama obično pogoršava.
U kom periodu trudnoće dolazi do oticanja nogu?
Kod čak 75 odsto žena u toku trudnoće dolazi do pojave otoka i obično je to normalna pojava. Najčešće se problem s oticanjem javlja pri kraju trudnoće, u trećem trimestru, a nekada čak i u drugom, a obično se žene žale da je najizraženije pred kraj dana.
Kada treba da se zabrinem zbog pojave otoka?
Kada se otoci jave naglo ili u ekstremnoj količini i ukoliko se javi i u predelu lica i ruku, obavezno o tome treba obavestiti lekara, jer može biti znak preeklampsije ili ozbiljnih problema (s bubrezima, krvnim sudovima…).
Takođe, lekara treba pozvati i ukoliko primetite da je jedna noga više otečena ili ako osetite bolove i trnjenje u listu ili butini.
Da li se ova tegoba može zadržati i nakon trudnoće?
Kada se porodite otoci će nestati čim iz organizma eliminišete višak tečnosti. U prvim danima nakon porođaja moguća je pojava češćeg mokrenja i pojačanog znojenja.
Kod većine žena se stopala potpuno vraćaju u normalu brzo nakon porođaja, međutim kod nekih je moguće da se stopalo poveća za pola ili ceo broj, ali ne trebate brinuti zbog toga, jer je to normalna pojava.
O čemu treba voditi računa prilikom odabira obuće?
Na prvom mestu treba izbegavati neudobnu, usku obuću, kao i visoke štikle, jer veoma lako možete izvrnuti zglob, ali ne treba nositi ni sasvim ravne cipele, idealna visina je 3-4 cm.
Najbolje je odlučiti se za odgovarajuće udobne patike, koje štite zglob, a tokom leta papuče anatomskog oblika, klompe, ili papuče sa zatvorenim prstima.
Takođe, treba voditi računa kakve čarape nosite. Izbegavajte čarape koje previše stežu i mogu da zaustave cirkulaciju.
Da li se preporučuje masaža stopala?
Masaža stopala u slučaju otoka ne samo da je prijatna, već je i veoma opuštajuća. Najjednostavnije je da zamolite partnera da vam izmasira stopala i noge, a čak možete i sami to uraditi masirajući stopalo jedno o drugo.
Da li se oticanje može sprečiti?
Ukoliko se budete pridržavali nekih osnovnih saveta značajno možete smanjiti oticanje stopala i nogu:
– Kad god ste u mogućnosti istežite se i podignite noge, a ukoliko duže vreme stojite ili sedite (što bi trebalo izbegavati koliko je god to moguće), često pravite pauze da prošetate, kako bi podstakli cirkulaciju.
– Izbegavajte nošenje čarapa i obuće koje vas stežu.
– Kada sedite nemojte prekrštati noge i izbegavajte nošenje tesnih farmerki i pantalona.
– Unosite dovoljno tečnosti, oko 8 čaša vode dnevno, zdravo se hranite i izbegavajte veoma slanu i začinjenu hranu.
– Izbegavajte kupanje vrućom vodom, a pred spavanje će vam sigurno prijati da noge istuširate prohladnom vodom.
– Redovno umereno vežbajte. Šetnja i plivanje se posebno preporučuju, kao i vežbe u vodi (akvarobik).
– Čaj od korijandera može biti od pomoći u slučaju znojenja i otoka. Dve šoljice ključale vode prelijte sa dve kafene kašike ove biljke. Ohlađen napitak piti tri puta u toku dana.
– U toku leta, preko dana odmarajte kada je napolju suviše toplo, a predveče možete da prošetate. Kod većine žena otoci se smanjuju nakon noćnog odmora ili nakon nekoliko sati odmora u toku dana.
– Takođe, trebalo bi izbegavati direktno izlaganje suncu, jer toplota utiče na širenje krvnih sudova, a samim tim i na pojavu otoka.
Izvor: bebac.com, Đ.S.
Ukoliko i vi imate ovaj problem s grčenjem mišića pogledajte šta možete preduzeti kako biste olakšali ovu pojavu. Da biste umanjili bolove t...
pročitaj jošJedite zdravo i konsultujte se sa doktorom kada možete početi sa vežbama i kakve vežbe su za vas sigurne. Preporučuje se da sa vežbama ne počinjete...
pročitaj jošČak 75 odsto trudnica ima problem sa nesanicom, najčešće u poslednjem periodu trudnoće. Razlozi za nesanicu su brojni i različiti: često ustajanje ...
pročitaj još