Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošPlanirate još jedno letovanje pre nego što vaša beba dođe na svet? Upozoravamo vas šta treba, a šta ne treba da radite tokom putovanja i boravka na moru…
KADA MOŽETE DA PUTUJETE?
Najbolje vreme za putovanje je ono kada se subjektivno najbolje osećate i možete da kontrolišete pojave koje (normalno) prate trudnoću. To je, u većini slučajeva, tokom drugog tromesečja, kada je rizik od pobačaja najmanji, jutarnja mučnina nestala, a vi još uvek niste toliko „veliki“ da vam zbog veličine stomaka bude neudobno tokom putovanja. Takođe, pre odlaska na odmor, potrebno je da obavite sve redovne trudničke preglede i laboratorijske analize.
Ako odlučite da putujete avionom, treba da znate da većina avio-kompanija ne prodaje karte ženama koje su trudne duže od 32 nedelje, jer se u toj fazi povećava rizik od preranog porođaja. Nakon tog perioda, a pre 35. nedelje, možete da letite samo uz lekarsku potvrdu da ste sposobni za to.
NAJBOLJA MESTA ZA ODMOR
Bez obzira na vrstu prevoza koju odaberete, dugotrajno sedenje u istom položaju može da izazove oticanje nogu i fizičku nelagodu. Zato izbegavajte duža putovanja, a ako je to neizvodljivo, nosite specijalne elastične čarape – zbog povećanog volumena krvi u organizmu, pošto su trudnice podložne pojavi tromboze dubokih vena. Takođe, tokom putovanja automobilom, pravite česte pauze da biste se prošetali.
Ako odlučite da provedete odmor u inostranstvu, izbegavajte odlazak u zemlje za koje je neophodno vakcinisati se protiv određenih bolesti. Ukoliko ste doživeli bilo kakve komplikacije tokom trudnoće, kao što su visok krvni pritisak ili gestacioni dijabetes, najbolje je da na odmor odete na neko mesto koje nije daleko od kuće. Čak i ako je sve do sada proteklo bez problema, najbolje je da se konsultujete sa lekarom o planovima za putovanje.
ZABAVA NA SUNCU
Boravak na suncu je sjajan način da se opustite i uživate, a da ujedno povećate nivo vitamina D u organizmu, koji je neophodan za apsorpciju kalcijuma, što je dobro za jačanje bebinog skeleta. Iako ćete primetiti da vaša koža sada brže tamni, treba da znate da je ona ujedno i mnogo osetljivija i da se povećava rizik od pojave opekotina od sunca. Zato obavezno koristite preparat za sunčanje sa visokim UV faktorom zaštite.
Povišen nivo estrogena u organizmu takođe uzrokuje neravnomerno tamnjenje kože. Osim toga, postoji mogućnost da se na vašem licu pojave tamne mrlje, čak i pre nego što se izložite dejstvu sunčevih zraka. Ova pojava naziva se hloazma, a uzrokuje je povećanje nivoa hormona melanina, koji štiti kožu od dejstva UV zraka. Ove fleke mogu da postanu tamnije nakon izlaganja suncu.
Visoke temperature mogu takođe da izazovu ili pojačaju trudničke tegobe, a pregrevanje organizma može biti opasno za bebu. Zato nemojte da izlazite na sunce u najvrelijem periodu dana (između 10 i 16 sati), pijte mnogo vode, a ako boravite pored bazena ili na plaži, često se kupajte da biste se rashladili.
Na kraju, pod uslovom da preduzmete sve mere predostrožnosti i budete umereni u svemu, zaista ne postoji nijedan razlog zbog kojeg ne biste mogli da uživate u suncu i letovanju kao i svi drugi.
Autor: Life Content, M.K.
Karakteristika svih oblika anemije jeste nedostatak kiseonika u ćelijama organizma nastao usled deficita hemoglobina i nedovoljne sposobnosti krvi ...
pročitaj jošIzloženost pesticidima u trudnoći je u novom istraživanju sprovedenom na Univerzitetu Kalifornija povezana s 60 do 200 odsto većim rizikom za autiz...
pročitaj jošSvaka buduća mama želi sve najbolje za svoje dete. To nekad nije tako lako. Mnogo stvari trudnice menjaju u svom životu. Svaka trudna žena i tekako...
pročitaj još