
Dilema: Dijeta u trudnoći?!
Pitanje koje često sebi postavljaju buduće mame: kako se sačuvati od prekomerne kilaže u trudnoći [caption id="attachment_114151" align="alignno...
pročitaj jošNa blagosloveno stanje se oduvek gledalo kao na vreme u kojem više ne morate da vodite računa o tome da budete mršavi po svaku cenu i kada slobodno možete da uživate i u „zabranjenoj“ hrani. No, sve je više žena koje nastavljaju da drže dijetu i tokom trudnoće, želeći da olakšaju sebi proces „doterivanja“ figure nakon porođaja.
Problemi koji prate povećanje telesne težine svima su dobro poznati – počevši od pojave strija, pa do visokog krvnog pritiska. Međutim, držanje dijete tokom trudnoće izuzetno je opasno.
Ono može da ugrozi vaše zdravlje, da dovede do povećane potrebe za vitaminima i da vam oteža sam porođaj, a što je najgore, time bebu izlažete riziku da kasnije tokom života oboli od bolesti opasnih po život.
Istraživanja su pokazala da se bebe majki koje su držale dijetu tokom trudnoće manje razvijene, podložnije bolestima, i da imaju veću šansu da tokom života obole od gojaznosti, dijabetesa ili bolesti srca.
Dijeta tokom trudnoće ugrožava i zdravlje same trudnice. Suočićete se sa deficitom određenih vitamina jer vaš organizam neće moći da podmiri i vaše i bebine potrebe.
Ako ste držali dijetu pre trudnoće, može da se desi da su zalihe gvožđa u vašem organizmu isuviše male, čime se uvećavaju šanse da postanete anemični. A ukoliko je majka anemična, povećava se rizik da se i beba rodi sa manjom telesnom težinom, kao i da sama kasnije postane malokrvna.
Nezadovoljavanje nutritivnih potreba organizma dovešće do pojave umora, a to će se odraziti i na vašu sposobnost da vežbate – što će otežati sam porođaj.
Ako smanjite i unos mlečnih proizvoda, nećete imati dovoljno kalcijuma. Time se povećava rizik da ćete kasnije tokom života oboleti od osteoporoze.
Dakle, šta bi trebalo da jedete tokom trudnoće?
Autor: Life Content, M.K.
- Prosečna dob u kojoj žene danas rađaju svoje prvo dete je između 25 i 29 godina. 1970. godine žene su obično rađale sa 21. - Bebe rođene u maj...
pročitaj jošVantelesna oplodnja podrazumeva uzimanje jajne ćelije iz tela žene, njenu oplodnju u laboratorijskim uslovima i vraćanje oplođene jajne ćelije ili ...
pročitaj jošJako je važno da ishrana tokom trudnoće bude pravilna i zdrava, kako bi trudnica unosila sve potrebne sastojke za razvoj bebe. Postoje namirnice sa...
pročitaj još