Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošIako je koža kod većine beba dobro „podmazana“, ima i onih čija je koža suva, a njihovoj glavi, po pravilu se pojavljuje temenjača. Mnoge mame misle da je u pitanju perut, pa preduzimaju mere protiv te napasti, a zapravo se radi o temenjači, protiv koje ništa ne treba preduzimati.
Ne preterujte sa kupanjem
Bebe ne treba svakog dana kupati od glave do pete, dovoljno je to učiniti 3-4 puta nedeljno, dakle, svakog drugog dana. Međutim, postoje delovi bebinog tela koji moraju da se peru i čiste nekoliko puta na dan.
To je, pre svega, područje oko piše i guze, i ono zahteva temeljno čišćenje svaki put kada beba isprlja pelenu, dakle, pre nego što joj stavite čistu.
Bebino lice, takođe, treba svakodnevno prati, jer se nakon sisanja mleko skuplja oko usana, predstavljajući pravi „rasadnik“ za bakterije.
Ako primetite sitne bele tačkice na bebinim obrazima i po nosiću (nalik na rosu), nemojte da se uzbuđete. U pitanju je potpuno bezazlena pojava koja će za nekoliko nedelja nestati sama od sebe.
Šta sa nosićem?
Ništa! Nos zdrave bebe funkcioniše po sistemu „samočišćenja“, tako da ga nije potrebno dodatno čistiti. Naročito nije potrebno da gurate štapiće u bebine nozdrve!
Lepe, mamine okice!
Kod sasvim malih beba, suzni kanali još nisu „razrađeni“ i sluzokoža očiju veoma je osetljiva. Zato nije preporučljivo da koristite šampone i kupke najmanje dva meseca, jer mogu da izazovu reakciju na koži bebe.
U prva dva meseca, za kupanje je dovoljna topla voda i vaša nežna ruka. Da biste očistili bebine oči, prokuvajte vodu, dodajte 2-3 cvetića kamilice, pa kada se ohladi, namočite parče vate u ovu tečnost, dobro iscedite i očistite oko, i to od nosa ka spoljnjem uglu oka.
A uši?
Kao i nosić, bebine uši iznutra se, takođe, same čiste, tako da nije potrebno da to činite i vi.
Dovoljno je da parčetom gaze očistite spoljnju školjku uha i deo iza njega, jer se tu skuplja prljavština. Kao i kod odraslih, i u bebinom uhu stvara se ušna mast, ali ako primetite neki drugačiji iscedak, odmah bebu odvedite kod lekara, jer to može da bude znak ozbiljne infekcije.
Usta i zubići
Pogrešno je mišljenje da se bebini prvi zubići ne moraju čistiti. Da bi ostali što duže zdravi, bebina usta svakodnevno brišite sterilnom gazom umočenom u čaj od kamilice, pa tom prilikom „izglancajte“ i zubiće, koliko god da ih ima.
Ova procedura neće se dopasti vašoj bebi (bar nije zabeležen slučaj bebe koja je volela da joj se čiste usta), ali, ono što se mora – mora se. Kada malo poraste i počne da sedi, kupite mekanu četkicu za zube, pa joj dajte da se njome igra. Pošto bebe u ovom uzrastu u usta trpaju sve što dohvate, tako će staviti i četkicu, počinjući nesvesno da se navikavaju na njeno „prisustvo“ u ustima.
Crvenilo oko guze
Guza se neće zacrveneti ako se pelene redovno menjaju, a cela „pelenska regija“ redovno pere i maže zaštitnom kremom. Međutim, ako koristite platnene pelene, perite ih ekološki ispravnim deterdžentom i nemojte da stavljate omekšivač u vodu za ispiranje. Ima beba koje su alergične na hemijske supstance, pa se ojedu, iako ih mame redovno presvlače.
Ako koristite vlažne maramice za čišćenje bebine guze, proverite da li sadrže alkohol, parfem ili neku drugu iritirajuću supstancu.
Autor: Life Content, M.K.
Dete ne razmišlja o tome kakve klice može da pokupi s poda i nije ga briga za to. Nemojte se ni vi brinuti zbog toga, bar ne preterano. Na podu u k...
pročitaj jošBol u stomaku je jedno od onih medicinskih stanja kojima se ne vide uzroci odmah i koje zahtevaju da roditelj pažljivo posmatra svoje dete
pročitaj jošHemoroidi se ređe javljaju kod dece mlađeg uzrasta, dok su adolescenti i tinejdžeri dosta podložniji njihovoj pojavi. Hemoroidi, ili šuljevi, su po...
pročitaj još