02.03.2015 Zdravlje bebe

Ublažite stomačne tegobe: Dobre bakterije smanjuju grčeve kod beba

ID-100228847

Tegobe koje izazivaju grčevi u stomaku, tzv. infantilne kolike, kod beba uzrasta do šest meseci, mogu da se ublaže primenom probiotika. Studije su pokazale da kombinacija određenih sojeva probiotskih bakterija, uzetih u dovoljnoj dozi može da smanji nivo zapaljenja u gastrointestinalnom traktu novorođenčeta, i da utiče na produkciju gasova.

Procenjuje se da svaku petu bebu uzrasta do šest meseci dovode kod pedijatra zbog infantilnih kolika. Problem uglavnom nastaje već u drugoj nedelji života, pojačava se do šeste nedelje, kada je intenzitet grčeva najjači, i polako iščezava do četvrtog meseca. Bolove izazivaju gasovi u trbuhu, koji nastaju kao posledica produkcije probiotskih bakterija. Njihov izvor je laktoza, odnosno mlečni šećer.

– Utvrđeno je da je nivo hormona motilina, koji se luči između obroka i tera creva da rade u ovom periodu, kod beba koje imaju problem infantilnih kolika, povišen – objasnio je profesor dr Vojislav Perišić, gastroenterolog Univerzitetske dečje klinike u Beogradu na predavanju „Savremene smernice u tretmanu funkcionalnih poremećaja digestivnog trakta u pedijatriji“. – Zbog toga se grčevi i javljaju u periodu između obroka.

Studije su pokazale da bebe koje dugo imaju problem sa kolikama mogu da imaju problem sa migrenom ili sindromom poremećaja pažnje. Do skoro je za bebe najbolja terapija bilo nošenje u naručju roditelja, blaga spinalna masaža ili čaj od kamilice zaslađen petopostotnim rastvorom šećera. Novina u terapiji ovog oboljenja je primena probiotika.

– Probiotske bakterije su nepatogene bakterije koje spuštaju nivo fiziološkog zapaljenja (inflamacije) i smanjuju produkciju gasa – kaže dr Perišić. – Ali, moramo da imamo dovoljno probiotskih bakterija da bismo to postigli, odnosno mora da se vodi računa koje kolonije se nalaze u preparatu, u kojoj količini, i da se odredi prava doza.

Osim u slučajevima infantilnih kolika probiotik u najranijem uzrastu, savetuju lekari, treba koristiti i u slučaju akutne infektivne dijareje, proliva koji su izazvani antibioticima, postenteritisnog sindroma, atopijskog dermatitisa i kao prevencija sezonskih respiratornih infekcija.

Izvor: Novosti
Foto: Freedigitalphotos.net/Sura Nualpradid




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije