Za zatvor se pre može reći da je neprijatan, nego ozbiljan problem. U nastavku vam donosimo nekoliko objašnjenja zašto dolazi do konstipacije te i kako rešiti ovaj problem.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Zbog čega dolazi do zatvora u trudnoći?
Postoji veći broj razloga zbog čega se ovaj problem može javiti, a najčešći su sledeći:
– Pritisak koji materica zajedno sa plodom vrši na debelo crev, ometa normalnu pokretljivost debelog creva.
– Hormon progesteron koji se u trudnoći luči u povećanoj količini usporava pokretljivost creva, a samim tim i prolazak hrane kroz creva.
– Tableta gvožđa koje neke trudnice moraju uzimati, takođe mogu prouzrokovati zatvor.
Olakšajte probleme sa zatvorom
Na prvom mestu obratite pažnju na to kada i kako idete u toalet. Uvek idite u toalet čim osetite potrebu i nikako to nemojte odlagati. Dodatne mere koje mogu biti od pomoći:
– Vodite računa šta jedete. Svakodnevna ishrana bogata voćem i povrćem olakšaće vaš problem.
– Pijte dosta tečnosti. Potrebno je da svakog dana popijete najmanje osam čaša tečnosti. što je oko 1.5 do 2.0 litara tečnosti. Pored vode, možete piti i voćne sokove.
– Vežbajte. Šetnja, plivanje, joga kao i druge vežbe koje vam prijaju, pomoći će u rešavanju problema sa zatvorom.
– Ukoliko koristite vitaminske suplemente koji sadrže gvožđe, pitajte lekara da li su vam zaista neophodni ili da li možete početi sa upotrebom vitaminskih suplemenata koji ne sadrže gvožđe.
Savet: Ukoliko ova neprijatna pojava traje duže vreme, obratite se lekaru za savet i pomoć. To je prvenstveno zbog toga što dugotrajan zatvor može dovesti do pojave šuljeva (hemoroida) koji su neprijatan i bolan problem, ali na sreću najčešće se povlače nakon porođaja.
Ukoliko patite od hemoroida tokom trudnoće, kako da se izborite sa ovim problemom pogledajte OVDE.