Zdravlje mališana u najvećoj meri zavisi od ponašanja majke tokom trudnoće. Zdrava i smirena trudnica najčešće rađa zdravo i smireno dete. Ako bebu još i doji, ispunjeni su svi preduslovi za pravilan razvoj deteta, tvrde stručnjaci.
Od početka trudnoće važno je da buduća majka pazi na ishranu i da unosi sve nutritivne sastojke neophodne za razvoj mozga deteta, a oni se najviše nalaze u jajima, govedini i mlečnim proizvodima. Poseban značaj ima vitamin B12, kao i gvožđe. Pokazalo se da manjak gvožđe može da utiče na ozbiljna moždana oštećenja deteta. Međutim, sa gvožđem treba biti oprezan, jer prevelike količine mogu biti toksične, pa se oko unosa treba posavetovati sa lekarom.
U trudnoći treba proveriti i rad štitne žlezde. Redovno i lagano vežbanje uz dovoljno kretanja takođe povoljno utiče na razvoj ploda. Istraživanja su pokazala da se kod dece posle pete godine ispoljava veća inteligencija i govorne sposobnosti, ukoliko su njihove majke vežbale u trudnoći.
Briga o telesnoj težini trebalo bi za trudnicu da bude imperativ, kao i očuvanje zdravlja zuba, jer i oni utiču na kvalitet dečjeg mozga. Redovna poseta zubaru je neophodna.