Mislite da je vaša beba dovoljno velika da spava u svom krevetu ili planirate da krevetac prebacite u njenu sobu? Mi vam donosimo nekoliko saveta koji će vam pomoći da to učinite bez previše stresa po vas, a i po bebu…
Foto: Gulliver/Thinkstock
Većina roditelja u prvim mesecima bebinog života kad je potrebno ustajati da je hranite i nekoliko puta u toku noći praktikuje da bebin krevetac drži u spavaćoj sobi, blizu sebe, a neki praktikuju i da beba spava sa njima u bračnom krevetu i to je sasvim normalno.
Oko osmog meseca bebe obično prestaju da se bude po noći i traže flašicu ili podoj i to je najbolje vreme da bebin krevetac prebacite u posebnu sobu i privikavate je da spava sama. Imajte na umu da što duže čekate sa odvajanjem proces će biti teži kako za vas tako i za dete, a odvajanjem ćete uslugu napraviti i bebi i svom seksualnom životu.
Ipak, želimo napomenuti da je to lična odluka svakog roditelja i ukoliko mislite da niste spremni na odvajanje nemojte ništa menjati, u suprotnom pročitajte nekoliko naših saveta koji će vam pomoći da odvajanje prođe što bezbolnije.
Krenite sa laganim odvajanjem. Postoje mali krevetići za bebe koji se stavljaju u veliki krevet da bi beba tokom spavanja sa majkom bila zaštićena. Obično se koristi za bebe do 15 kilograma i oni su najbolji prvi korak za odvajanje ako je beba spavala sa vama u krevetu. Ako nemate ovaj krevetac pitajte nekoga da vam posudi na nekoliko nedelja koliko ćete ga koristiti samo da beba oseti da više ne spava tik uz majku.
Stavite bebu u krevetac. Krevetac stavite u vašu sobu, ali da nije baš uz vaš bračni krevet i stavljajte bebu da spava u njemu. Tek kad se navikne na spavanje u krevecu, premestite ga u dečju sobu.
Prespavajte u dečjoj sobi. Ako u njoj, pored kreveca imate i kauč na kome možete spavati, prespavajte nekoliko noći, ali nemojte vaditi bebu iz kreveca jer u tom slučaju nema smisla.
Postepeno navikavajte dete na krevetac. Za početak, nekoliko nedelja stavljajte bebu da spava u krevecu tokom dnevnih spavanja, a kad se u potpunosti navikne na to, pokušajte sa noćnim spavanjem u krevetiću.
Organizujte rutinu pred spavanje. Ako do sad niste imali određenu rutinu pred spavanje sad je vreme da je osmislite. Neka to bude, na primer, kupanje pa maženje, čitanje pričica, a nakon toga uspavanka i gašenje svetla. Ponavljajte rutinu svako veče istim redosledom i beba će shvatiti da je vreme za spavanje.
Budite strpljivi. Ne možete bebu samo spustiti u krevetac i očekivati da zaspe bez ikakvih problema. Ostanite sa bebom u sobi dok se u potpunosti ne umiri. Jednu noć sedite tik uz krevetac, sledeću noć sednite malo dalje, sledeću još dalje i tako redom sve dok ne vidite da je beba mirna čak i kad ste skroz na vratima.
Ostavite odevni predmet sa vašim mirisom blizu bebe. Beba će utehu naći u odevnom predmetu koji ste nosili tog dana i koji ima vaš miris i zato kraj bebe u krevetac ostavite vašu omiljenu majicu.
Na zajedničko spavanje sa bebom neki se navikavaju jer im se to čini kao pravi izbor, neki jer im se čini da se beba tako bolje namesti. Najbitnije je da beba bude bezbedna.