Umor u trudnoći: Kako podići energiju u trudnoći?
Umor u trudnoći je potpuno normalna pojava. Na kraju krajeva, vaše telo radi prekovremeno da bi odgajalo bebu. Ali osećaj slabosti tokom trudnoće...
pročitaj jošDijareja je način na koji se telo rešava bakterija i najčešće traje od jedne do dve nedelje. Često je praćena povišenom temperaturom, povraćanjem, grčevima, a u slučajevima koji traju duže i dehidratacijom.
Zašto deca češće dobijaju proliv od odraslih i kako im možete pomoći?
Najčešći uzroci dijareje
Infekcija uzrokovana virusima poput rotavirusa, bakterijama poput salmonele ili parazitom kao što je Giardia lamblia najčešći je uzrok, a tu se posebno izdvajaju virusi. Uz proliv takvi virusi su često praćeni povraćanjem, bolom u stomaku, glavoboljom i povišenom temperaturom.
Pri lečenju proliva uzrokovanog virusom važno je sprečiti prevelik gubitak tečnosti. Ako imate odojče, češće ga dojite, dajte mu da pije vodu, kao i tekućinu protiv dehidratacije koja se možete nabaviti u svakoj apoteci. Razgovarajte sa doktorom o koracima koje treba preduzeti.
Malo starija deca mogu da piju sve kao i odrasli kako bi nadoknadila tečnost.
Trovanje hranom takođe je čest uzrok dijareje. Simptomi se obično pojavljuju vrlo brzo nakon konzumiranja sumnjive hrane te prolaze u 24 sata.
Lečenje takvog proliva isto je kao kod onoga kog uzrokuju infekcije. Pazite da dete bude dovoljno hidrirano i javite se doktoru ako simptomi potraju duže ili se pogoršaju.
Lekovi
Neki lijekovi mogu uzrokovati proljev, a među njima su i antibiotici. Za blagi proljev uzrokovan lijekovima pazite da dijete konzumira dovoljno tekućine te se javite liječniku koji će možda preporučiti smanjenje doze, promjenu prehrane, uvođenje nekog probiotika ili promijeniti lijek.
Ostali uzroci proljeva mogu biti iritabilna crijeva, Kronova bolest, alergije na hranu, celijakija i slične bolesti za koje je potrebno napraviti više pretraga.
Ako je dijete ili bliski član obitelji nedavno putovao izvan zemlje, osobito ako se radi o nekoj od egzotičnih zemalja, možda se radi o nekom specifičnijem uzroku pa razgovarajte s liječnikom o testiranju stolice.
Znakovi dehidratacije
Ako se usled proliva ili mučnine pojave sledeći simptomi, odmah se javite lekaru:
Vrtoglavica
Suva, lepljiva usta
Tamnožut urin, vrlo malo ili nimalo urina
Plač bez suza
Hladna, suva koža
Nedostatak energije.
Izvor: index.hr, M. G.
Prekomerno korišćenje mobilnih telefona dovodi do nesanice i drugih problema sa spavanjem, što vremenom vodi u depresiju, a najugroženiji su tinejd...
pročitaj jošU današnje vreme sve je više beba koje tokom prve godine života obole od ekcema. Mada se bolest u većini slučajeva povuče sama do detetove četvrte ...
pročitaj jošDogađaj humanitarnog karaktera "ŠMINKERI ZA DEČIJI OSMEH" održaće se u petak, 28. oktobra, od 12 do 21 ča u atrijumu šoping mola Delta city. [...
pročitaj još