Umor u trudnoći: Kako podići energiju u trudnoći?
Umor u trudnoći je potpuno normalna pojava. Na kraju krajeva, vaše telo radi prekovremeno da bi odgajalo bebu. Ali osećaj slabosti tokom trudnoće...
pročitaj jošSve je više beba i mališana mlađih od tri godine koji pate od malokrvnosti ili nedostatka gvožđa u krvi. Evo nekih smernica koje treba znati…
Najčešći simptomi
Blaga anemija može da se pojavi bez ikakvih simptoma. Kako nivo gvožđa postaje manji, vaša beba ili dete može da ima sledeće simptome:
* Deluje razdražljivo
* Povremeno kao da ostaje bez daha
* Manje jede
* Deluje umorno i slabo
* Ima glavobolje i vrtoglavice
* Boja kože postaje bledunjava
* Nokti postaju slabi i lomljivi
Malokrvna deca su relativno dobro raspoložena, ali se brže umaraju pri naporu, a može se javiti i otežano disanje. Kod veće dece mogu se primetiti i teži znaci poremećaja snabdevanja kiseonikom, posebno od strane mozga i srca jer su ova dva organa u tom smislu najosjetljivija (vrtoglavica, zujanje u ušima, titranje pred očima, glavobolja, ubrzan rad i lupanje srca ili neodređeni bolovi u grudima oko srca).
Simptomi koje roditelj najčešće prepoznaje kao moguće znakove malokrvnosti kod svoje bebe i malog deteta su jače ili slabije izraženo bledilo kože i sluznica (bledilo kože nije pouzdan znak anemije jer boja kože zavisi od njene debljine, prokrvljenosti i pigmentacije). Drugi znakovi anemije su nezainteresovanost za igru, slabiji apetit, pojačano znojenje. Kod dece sa jačom anemijom javlja se lomljivost noktiju i kose.
Kako se dijagnostikuje?
Dijagnozu anemije uspostavlja lekar pregledom i obaveznim laboratorijskim nalazima krvi. Rade se testovi krvi koji mere nivo gvožđa u organizmu kao i sposobnost vezivanja gvožđa (TIBC). Pored ispitivanja broja krvnih ćelija, sastavnim delom analize krvi se smatra i utvrđivanje nivoa hemoglobina i hematokrita koji pokazuju kvalitet krvi.
Po kriterijumima Svetske zdravstvene organizacije anemijom se smatra smanjena koncentracija hemoglobina u krvi ispod 110gr/l za decu od šestog meseca do pete godine života, ispod 115gr/l od pete do dvanaeste godine i ispod 120gr/l za decu uzrasta od dvanaeste do petnaeste godine života.
Ukoliko sumnjate da je vaše dete anemično, obratite se lekaru. Nemojte na svoju ruku davati detetu suplemente gvožđa.
Za ovu efikasnu, blagu i holističku terapiju, koja stimuliše i reguliše moć samoizlečenja, odlučuje se sve više roditelja. Šta je homeopatija i šta...
pročitaj jošSaznanje da njegovo dete ima šum na srcu budi strah, uznemirenje i nevericu svakog roditelja, i neizbežno nameće pitanje: ”Da li je moje dete s...
pročitaj jošČesto se misli da deca ne boluju od reumatskih bolesti, ili bar veoma retko, kao i da ove bolesti ne ostavljaju trajne posledice na kasniji kvalite...
pročitaj još