08.05.2014 Zdravlje deteta

Konjuktivitis: Zašto su oči moje bebe crvene?

Tri od deset beba do prvog rođendana zaradi konjunktivitis. Kad je već tako, hajde da se upoznamo s uzrocima i načinima lečenja ove infekcije…

konjuktivitis

Konjunktivitis je upala beonjače ili konjunktive. Manifestuje se crvenilom oka, svrabom, a često i iscetkom. Ovaj iscedak se preko noći sasuši i zalepi oko. Novorođenčad često pate od „lepljivih očiju“, odnosno curenja bistre tečnosti iz očiju zbog još uvek nerazvijenih suznih žlezda, što nije konjunktivitis, mada može da se razvije u ovaj oblik infekcije oka.

Šta je uzrok?

Virusni konjunktivitis je mnogo češći oblik infekcije i razvija se zbog obične prehlade ili upale uha. Bakterijski konjunktivitis je ređa forma ove infekcije, a manifestuje se jačim crvenilom očiju i gušćim iscetkom koji podseća na gnoj. Takođe, postoji alergijski konjunktivitis, koji obično nastaje kao reakcija na kontakt s hemijskim materijama kao što je hlor ili s iritantima poput prašine i duvanskog dima.

Konjunktivitis se češće javlja kod beba starijih od tri meseca, prvo u jednom oku, a onda zahvata i drugo. Starije bebe i mališani češće diraju oči i usta, pa zbog toga češće obolevaju od infekcija, koje se lako prenose i na drugu decu. Generalno, viralna infekcija oka uzrokuje pojavu vodenastog iscetka, dok je on u slučaju bakterijskog konjuktivitisa gust i lepljiv.

Šta treba preduzeti

Kada je reč o prevenciji i lečenju konjunktivitisa, higijena je izuzetno važna. Obavezno perite ruke nakon svake promene pelena, kao i čišćenja inficiranog oka. Takođe, često menjajte peškire i posteljinju koju koristite za bebu.

U većini slučajeva, u lečenju ove infekcije koristi se previše medikamenata, iako lekari kažu da se ona povlači, za tri do četiri dana, i bez njihove primene. Bebi će biti lakše ako inficirano oko ispirate pamučnim tupferom pokvašenim samo ohlađenom prokuvanom vodom, dva ili tri puta dnevno. Ovaj proces započnite od centralnog dela oka i blago povlačite poteze prema uglovima očiju. Razumljivo, za čišćenje svakog oka koristite uvek čist pamučni tupfer.

Bakterijska infekcija traje duže – ponekad i nekoliko nedelja – i često je neophodna primena antibiotika, u formi kapi ili masti za oči. Ukoliko se radi o alergijskom konjunktivitisu, lekar će verovatno odrediti upotrebu antihistamina.

Pozovite pedijatra ako novorođenče dobije konjunktivitis, jer to može da ukaže na mnogo ozbiljniji problem. Takođe, ako infekcija oka kod starije bebe traje duže od nekoliko dana, potrebno je proveriti (brisom iz oka) da li se radi o bakterijskoj infekciji, koja se u gotovo uvek leči antibioticima.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije