Zašto beba ima zelenu stolicu?
Da li treba da paničite ako bebina stolica postane zelena i šta to zaista znači?
pročitaj jošČim detetu procuri nos ili počne da kašlje, roditelji odmah posežu za sirupima i antibioticima. Međutim, u najvećem broju slučajeva, to nije potrebno…
U današnje vreme troši se previše antibiotika, ali prekomerna potrošnja nije jedini problem.Mnogo je veći problem razvijanja neosetljivosti sve većeg broja bakterija na antibiotike.
Lekari posebno upozoravaju na to da je zbog neosetljivosti koju su razvile bakterije, lečenje mnogih bezazlenih bolesti postalo mnogo složenije. Jedan od primera za to je akutna upala srednjeg uha kod dece i odojčadi, koja se još do nedavno uspešno lečila antibioticima, a danas se često dešava da je potrebno izvršiti hirurški zahvat kojim se pomoću malog reza na bubnoj opni omogućava dreniranje gnojnog sekreta iz srednjeg uha.
Izbegnite najčešće greške
– Nikada nemojte da dajete detetu antibiotike bez lekarskog nadzora i kontrole, jer ako vam je neki antibiotik jednom pomogao, ne znači da će i u drugom slučaju. Taj lek vam je lekar prepisao za lečenje tačno određene bolesti i protiv tačno određene bakterije. Sadašnju bolest možda je uzrokovala druga vrsta bakterija, pa vam ranije upotrebljeni antibiotik neće pomoći.
– Prerano prekidanje lečenja antibioticima najčešća je greška koju roditelji čine. Simptomi bolesti su se smirili, dete izgleda kao da je ozdravilo i vi prestajete da mu dajete lek. Šta se zapravo događa? Mikroorganizmi koji su bili u dodiru sa antibiotikom nisu „ubijeni“ već su se samo „ošamutili“ i „pritajili“, i nakon nekog vremena ponovo će se aktivirati i izazvati tegobe. Zato nikada nemojte da prestajete sa davanjem leka pre isteka vremena koje vam je lekar preporučio.
– Antibiotici nisu lekovi kojima se „skida“ povišena telesna temperatura. Ako je povišenu temperaturu izazvala bakterija, ona će pasti čim se suzbije štetno delovanje te bakterije, međutim ako je povišenu temperaturu uzrokovao virus (što je mnogo češće), antibiotici su potpuno beskorisni.
Autor: Life Content, M.K.
Vrištanje, vikanje i lupanje nogama... Da li vam zvuči poznato? Ne brinite, ovo je uobičajena scena kada su u pitanju dvogodišnjaci. Međutim, nova ...
pročitaj jošSkrining sluha je procedura rane dijagnostike kongenitalnih ili perinatalno stečenih oštećenja sluha, kojom treba da budu obuhvaćena sva novorođena...
pročitaj jošInfekcije respiratornog sistema predstavljaju najčešće infekcije u pedijatrijskoj populaciji od kojih deca u proseku obole 4-7 puta godišnje, dok o...
pročitaj još