Izbirljivo dete: kako naučiti bebu da jede sve?
Izbegnite klasične zamke u hranjenju deteta i podstaknite njegovu želju da isprobava nove ukuse
pročitaj jošZa dete su bacanje hrane po kuhinji, pljuvanje i „brljavljenje“ po stolu – velika zabava. Međutim, za većinu mama to je prava „noćna mora“… Evo kako da ukrotite malu „goropad“…
Najbolji način da izađete na kraj sa detetom koje neće da jede, jeste da mirno, bez ubeđivanja, sklonite njegov tanjir sa stola. U protivnom, sve što učinite daće suptrotan efekat i dete će se još više protiviti.
Znamo da ste uložili trud u pripremanje hrane i izluđuje vas to što će njegov obrok završiti u kanti za otpatke… Ipak, duboko udahnite i setite se da je to samo prolazna faza.
Ako imate starije dete, neka jede u isto vreme kada i mlađe. Postoji velika verovatnoća da će mlađe, videvši kako stariji brat slatko klopa, i samo početi da jede. Ako je, pak, vaše dete jedinče, obezbedite mu društvo starijeg deteta (komšiluk, prijateljica, rođaka). I još nešto – neka deca uvek jedu u isto vreme i za istim stolom.
Deset efikasnih saveta kako da privolite mališana da jede
1. Neka vam dete pomaže u pripremanju obroka. Dvogodišnjaci vole da prave „haos“ u kuhinji, pa ako je tako, neka to čine pre obroka, a ne za vreme jela.
2. Ako mališan pravi „cirkus“ za stolom, ne pridajte tome veliki značaj. Osim toga, izbegavajte da ga gledate u oči, već svoj pogled usmerite na nešto drugo. Videćete, čim mu skrenete pažnju sa hrane na nešto zanimljivo, smiriće se. A tada postoji realna šansa da pojede nekoliko zalogaja.
3. Nemojte „nalivati“ dete sokom i ne dozvolite mu da konzumira grickalice između obroka. Kada je žedno, ponudite mu vodu, a ako se požali da je gladno, neka sedne za sto i pojede obrok. Za užinu, forsirajte sveže voće.
4. Ne insistirajte da dete jede ako je premoreno. Prvo neka se odmori, a zatim mu ponudite obrok.
5. Ako uporno odbija da pojede pripremljenu hranu, sklonite tanjir i ne prisiljavajte ga da satima sedi za stolom.
6. Potrudite se da lepo aranžirate hranu i da u tanjiru bude što više namirnica različitih boja. Deca vole šarenilo.
7. Ako jednom ispljune hranu, ne znači da će to uvek činiti. Ukus mališana se brzo menja, pa se često dešava da hranu koju je prvi put s gađenjem izbacio iz usta, za mesec dana slatko jede.
8. Nemojte da podilazite detetu. Ako neće da pojede šargarepu, ne nudite mu pire krompir (za koji znate da voli). Ako jednom shvati da može da manipuliše, činiće to kad god želi da postigne neki cilj.
9. Budite uporni i dosledni. Samo tako ćete postići željeni cilj. Za to treba dosta strpljenja, ali se isplati.
10. Na kraju, potrudite se da vreme za klopu bude vreme zabave. To ne znači da treba da donesete hrpu igračaka na sto, već da iskoristite vreme hranjenja za priču, pesmicu i dobro druženje sa svojim mališanom.
Autor: Life Content, M.K.
Pedijatri savetuju majkama da oko petog meseca polako počnu da uvode bebama čvrstu hranu, a ovu promenu u bebinoj ishrani najbolje je započeti voće...
pročitaj jošPostoji mnogo zdravih namirnica, međutim, ovih osam izdvajaju se svojim posebno kompleksnim sadržajem, pa ih stoga obavezno treba uvrstiti u ishran...
pročitaj jošPrerano uvođenje namirnica u ishranu beba (a to znači pre navršenih šest meseci) može da šteti njenom zdravlju. Dakle, do tog uzrasta jedina hr...
pročitaj još