
Da li moja beba kasni u razvoju?
Dok beba ne prohoda i ne progovori, zaista je teško utvrditi da li se ona razvija zadovoljavajućim tempom
pročitaj jošPredlažemo vam da se držite ovog rasporeda uvođenja namirnica da biste rizik od pojave alergije sveli na minimum.
6 meseci
Voće (osim citrusnog) i povrće, kao što su kuvana jabuka, šargarepa, kompot od kruške, gnječena banana, kašica od pirinčanih pahuljica pripremljena sa vašim ili adaptiranim mlekom.
Nemojte da dajete: namirnice koje sadrže gluten (sve vrste žitarica osim kukuruznih), jaja (belance), citrusno voće (uključujući i sokove), med, kravlje mleko i jogurt, ribu i morske plodove.
Ukoliko kupujete industrijski proizvedene kašice, vodite računa da na njihovim etiketama piše „bez glutena“.
7-9 meseci
Možete da dajete male količine punomasnih mlečnih proizvoda kao što su jogurt i pasterizovani sir. U voćne kašice od jabuke, banane ili kruške postepeno dodajte po kašičicu-dve soka od narandže ili limuna. Ako se ne pojavi alergijska reakcija ni nakon trećeg davanja, dete najverovatnije nije alergično na citrusno voće.
10-12 meseci
Sada postepeno možete da uvedete sve vrste nemasne ribe, celo kuvano jaje, male količine punomasnog kravljeg mleka (ne više od 2 dl dnevno). Ove namirnice treba mešati sa onima koje ne spadaju u kategoriju alergenih namirnica.
Posle navršenih 12 meseci
Sada vaše dete može da konzumira sve vrste namirnica, uključujući i med. Ukoliko je u vašoj porodici bilo slučajeva alergija na hranu, izbegavajte još neko vreme proizvode koji sadrže kikiriki, lešnike i orahe.
Autor: Life Content
Nije potrebno ponavljati da je dojenje najbolji način ishrane za novorođenčad, ali nije loše ponoviti zašto je to tako. 1. Majčino mleko je ...
pročitaj jošDa bi dete usvojilo zdrave prehrambene navike i zadržalo ih tokom čitavog života, potrebno ga je učiti tome od trenutka kada počne da uzima čvrstu ...
pročitaj jošSve mame znaju da je zdrava ishrana od ključnog značaja za pravilan razvoj i dobro zdravlje deteta. Ali, da li ste znali da pravilan izbor namirnic...
pročitaj još