Da li bebe pre rođenja mogu da zavole određene ukuse?
Sigurno postoji hrana koju ne možete ni da pomirišete, a kamoli okusite, a nauka je sada dala odgovor na pitanje da li smo odbojnost prema određeni...
pročitaj jošSasvim je normalna pojava da bebe nakon što posisaju mleko ili ga popiju iz bočice, jedan njegov deo povrate. Ova pojava je dobro poznata svim roditeljima, a naročito mamama čija odeća pri tom redovno strada.
Prema mišljenju stručnjaka, bljuckanje je najčešće uzrokovano prekomernom količinom unete hrane. To znači, da će manji, ali češći obroci omogućiti zadržavanje optimalne količine hrane u bebinom želucu. Češće podsticanje bebe da podrigne takođe može da oslabi pritisak hrane na jednjak, sprečavajući njeno izbacivanje.
Menjajte položaj
Bebe češće bljuckaju u ležećem nego u bilo kom drugom položaju. Zbog toga je najbolje da ih, nakon svakog obroka, držite u uspravnom položaju najmanje pola sata, blago ih tapkajući pri tom po leđima.
Kada stavljate bebu u krevetić, vodite računa o tome da njena glavica treba da je u nešto višem položaju u odnosu na telo, a to ćete postići ako joj stavite tanak jastučić ili ćebence ispod čaršava. NIKADA nemojte stavljati jastuk direktno ispod glavice bebe zbog rizika od gušenja!
Budno motrite bebu
Ukoliko se vaša beba ne nalazi u odgovarajućem položaju tokom sisanja, izvesno je da će pri tom progutati i veću količinu vazduha, što će povećati pritisak u njenom želucu. Zato, bebino lice treba da bude priljubljeno uz dojku (ne pod uglom) tako da ustima potpuno može da obuhvati bradavicu i tamni deo oko nje.
Ako bebu hranite na flašicu, pronađite odgovarajući ugao za to kako biste sprečili da beba, zajedno sa mlekom, proguta i veću količinu vazduha.
Probajte novu mlečnu formulu
Ukoliko ste primetili da vaša povraća nakon uzimanja određene vrste mlečne formule, zamenite je onom koja ne sadrži laktozu (mlečni šećer), zatim sojinim mlekom ili formulom koja nosi oznaku hipoalergentska. Ali, pre nego što primetite poboljšanje, potrebno je da prođe bar dve-tri nedelje.
Privremeni nered
U slučaju da nijedno od pomenutih rešenja ne pomogne, naoružajte se strpljenjem. Kako beba raste i razvija se, tako će i bljuckanja i mokrih benkica biti sve manje. Većina roditelja primećuje da ova pojava jenjava negde između 5. i 6. meseca bebinog života, a to je, inače, vreme kada se u bebinu ishranu uvode voće i povrće, a oni učvršćuju bebinu stolicu. Zahvaljujući sili gravitacije, stvari se poboljšavaju kada beba nauči da sedi, stoji i puzi.
Autor: Life Content
Servirajte ovu superzdravu hranu u svakom obroku u što maštovitijoj formi i pomozite svome detetu da stekne dobre navike u ishrani. Jaja ...
pročitaj jošOsim pitanja s kojim namirnicama početi, koliko je kašice potrebno detetu, kako je pripremiti, veliko i važno pitanje je i u koje vreme započeti s ...
pročitaj jošJeste li i vi kao mali morali pojesti svu hranu sa tanjira i tek ste tada smeli ustati od stola? Neki roditelji takvu praksu zadržavaju i danas, a ...
pročitaj još