Da li bebe pre rođenja mogu da zavole određene ukuse?
Sigurno postoji hrana koju ne možete ni da pomirišete, a kamoli okusite, a nauka je sada dala odgovor na pitanje da li smo odbojnost prema određeni...
pročitaj jošSve mame znaju da je zdrava ishrana od ključnog značaja za pravilan razvoj i dobro zdravlje deteta. Ali, da li ste znali da pravilan izbor namirnica pozitivno utiče na razvoj bebinog mozga?
U prvih nekoliko meseci, intenzivno se razvijaju svi bebini organi, ali najviše – mozak! Ovaj moćan organ, koji rukovodi svim „operacijama“ u organizmu, nastavlja da se razvija i posle rođenja. Da biste podstakli razvoj i ubrzali stvaranje neuronskih veza u njemu, vodite računa o hrani koju dajete bebi.
Naravno, na razvoj mozga, a samim time i celokupnog dečjeg bića u najvećoj meri utiču drugi faktori (nega, pažnja, ljubav, nežnost…), ali da bi priča o razvoju bila zaokružena, potrebno je da se stimuliše i iznutra – preko stomaka!
Moć majčinog mleka
Ova čudesna tečnost najbolji je stimulator stvaranja neuronskih veza u bebinom mozgu jer je bogata masnim kiselinama (LCP) koje podstiču razvoj nervnog sistema. Međutim, ukoliko majka nije u mogućnosti da doji bebu, već je prinuđena da je hrani adaptiranom formulom, ne treba da brine: većina proizvođača humanizovanog veštačkog mleka dodaje LCP kiseline u svoje proizvode, čineći ih što sličnijim sastavu majčinog mleka.
Čudesno gvožđe
Za „izgradnju“ uma, potrebno je mnogo gvožđa, naročito nakon šestog meseca života, kada su bebine prirodne zalihe ovog metala istrošene. Nedostatak gvožđa dovodi do anemije, a anemične bebe su manje aktivne, umorne, razdražljive i teško se koncentrišu.
Počevši od sedmog meseca, najmanje dva puta nedeljno vaša beba treba da jede varivo od zelenog lisnatog povrća (spanać, blitva, zelje), a od osmog, tri puta nedeljno uz povrće joj dajte i kuvano meso (mlada junetina, teletina i jagnjetina najbogatije su gvožđem). Apsorpcija gvožđa najbolje se podstiče hranom koja sadrži namirnice bogate vitaminom C (paradajz, svež sok od pomorandže ili mandarine, kivi), ali ih nemojte davati bebi dok ne napuni godinu dana zbog moguće pojave alergija.
Energija iz ugljenih hidrata
Da bi mozak vaše bebe radio „punom parom“, potrebna mu je energija. Namirnice bogate skrobnim hidratima najbolje su „gorivo“ za bebin mozak. Opredelite se za integralne žitarice, pirinač, testeninu, a namirnice bogate šećerima (sve vrste slatkiša) izbegavajte u širokom luku – od njih organizam nema nikakve koristi!
Snaga iz proteina
Glavni izvor amino kiselina su namirnice bogate proteinima. Ove kiseline podstiču izlučivanje neurotransmitera, supstanci bez kojih je razmena informacija unutar ćelija mozga veoma otežana. Pošto ljudski organizam ne može da „skladišti“ proteine, treba ih svakodnevno unositi ishranom. Zbog toga je vašoj bebi neophodan najmanje jedan proteinski obrok dnevno (boranija, sočivo, leblebija, soja, sir, jogurt, meso, jaje). Napomena: belance nemojte davati bebi pre navršenih godinu dana.
Kiseline za pametnu glavu
Najbolji izvor omega-3 kiselina, za koje je dokazano da direktno utiču na stvaranje i obnavljanje moždanih ćelija, jesu sve vrste masne ribe (losos, tuna, skuša, sardela). Nutricionisti savetuju majkama da najmanje jednom nedeljno svojoj deci pripreme riblji obrok. Najbolje je da kupite riblje filete pošto je njih lakše očistiti od kostiju.
Zdravlje iz vitamina
Svi vitamini i minerali su važni za pravilan razvoj deteta, ali su oni iz B grupe najbitniji za razvoj centralnog nervnog sistema. Najbolja, i za bebe najprihvatljivija namirnica bogata vitaminima B grupe jeste banana. Međutim, i mahunarke, zeleno povrće, jaja, integralni hleb i orašasti plodovi, takođe su odličan izvor ovih vitamina.
Okrepljujući san
Čovek može da izdrži bez hrane desetak dana, bez vode sedam, a bez sna – samo dva dana! To je zbog toga što se ćelije mozga odmaraju i regenerišu samo tokom dubokog sna. Zbog ubrzanog razvoja mozga, bebe u prvih nekoliko prvih meseci života samo jedu, prljaju pelene i spavaju. Dok su budne, njihov mozak prikuplja informacije iz spoljašnjeg sveta, a dok spavaju, on ih obrađuje i integriše u centre za pamćenje.
Autor: Life Content
Na našu adresu stiglo je mnogo vaših pisama u kojima nas molite da objavljujemo što više recepata. Kao i uvek - izlazimo vam u susret. Počinjem...
pročitaj jošZa pravilnu izgradnju moždanog tkiva potrebne su masti – ali ne bilo koje, već one naročitog kvalitata. Što su tečnije, bolje cirkulišu u krvi i bo...
pročitaj jošKada beba navrši osam meseci, potreba njenog organizma za proteinima se povećava, te joj u ishranu treba uvrstiti i meso. Predstavljamo vam četiri ...
pročitaj još