Bebin jelovnik: Kako hraniti mališane od 0 do 12 meseci?
U prva četiri meseca, mališani bi trebali da jedu samo mleko ili formulu, ali otkrivamo vam, mesec po mesec, kako može da izgleda bebin jelovnik. ...
pročitaj jošPreporuka koja stiže od nutricionista i gastroenterologa je jasna: prvi bebin čvrsti obrok, tamo negde između 4. i 6. meseca, trebalo bi da budu žitarice.
U principu, šta ćete prvo uvoditi na bebin jelovnik, u potpunosti je na vama. S obzirom na to da je broj namirnica koje su preporučene za uvođenje u ranom uzrastu ograničen, male su mogućnosti za grešku. Pitanje je mamine strategije da li će početi sa žitaricama (najsličnije dodatašnjoj ishrani), povrćem (bebe se teško navikavaju na ukus) ili voćem (da li će dete posle prihvatiti slanu hranu?)
Ipak, ako zastanete da oslušnete šta vam pedijatri poručuju kada je u pitanju uvođenje nemlečne ishrane, shvatićete da je većina jedinstvena u stavu da bi prvi bebin obrok ipak trebalo da budu žitarice. I to ne bez razloga. (Pročitajte i: Bebina prva “prava” hrana)
Lekari preporučuju žitarice jer one imaju nizak alergijski potencijal. Uz to, uglavnom se pripremaju sa majčinim ili adaptiranim mlekom i zbog toga njihov ukus bebe rado prihvataju. Pune su zdravih ugljenih – hidrata, a to obezbeđuje bebi dodatnu energiju. Izvor su nekih značajnih vitamina i minerala.
Žitarice se uvode kao prvi obrok, jutarnji ili prepodnevni, pre svega da bi mama mogla da isprati da li dete ima alergijsku reakciju. U slučaju da se detetu jave bolovi u stomaku, crvenilo oko usta, promene u stolici, osip, treba prestati sa davanjem žitarica i po potrebi potražiti savet od pedijatra.
Kao i sva prva hrana, žitarice se daju postepeno, najpre kašičica do dve. Količina se povećava tokom tri do pet dana, dok se ne stigne do pune količine koja zamenjuje ceo obrok. Za to vreme, mama prati reakcije bebe. Ukoliko uvođenje prođe bez problema, mame mogu izabrati da daju žitarice kao poslednji obrok. Ovo bi trebalo da smanji broj noćnih podoja i mami obezbedi malo željenog sna.
Uobičajeno je da se najpre uvode pirinač i kukuruz, jer imaju najmanji alergijski potencijal i nemaju gluten. One bebama mogu da se daju već se četiri meseca starosti. Sledeća na listi je proso, koja takođe ne sadrži gluten. Tek nakon punih šest meseci (sedam za bebe koje nisu dojene) u ishranu se uvodi gluten i tada je red na ovas, raž i pšenicu.
Ovsena kašica
Hranljiva vrednost: sadrži vitamine E, B5 I B6, kao i minerale: gvožde, bakar i mangan.
Dobrobiti: obezbeđuje energiju, jača kosti i dobra je za varenje
Recept za bebe od šest meseci: kašiku ovsenih pahuljica (neprerađivanih, najbolje uzeti u zdravoj hrani) prelijte vodom da ogreznu i kuvajte na blagoj vatri dok ne omekšaju. Kada pahuljice puste sluz i voda se zgusne, sklonite ih sa šporeta i prohladite. Dodajte malo majčinog ili adatiranog mleka i izblendirajte.
Za bebe starije od 7 meseci: u kašicu možete dodati nekoliko komada voća umesto mleka.
Pirinčana kašica
Hranljiva vrednost: B vitamin, esencijalne aminokiseline, magnezijum, natrijum. vlakna
Dobrobiti: obezbeđuje energiju, pospešuje varenje, dobra za razvoj mozga
Recept za bebe od 4 meseca: pirinač je većini beba prva hrana jer je najslabiji alergen. Oko 30 grama integralnog pirinča prelijte sa 100 ml vode i kuvajte dok skroz ne omekša. Izblendirajte i pomešajte sa mlekom. Varijanta 2: u adaptirano ili blago podgrejano majčino mleko umešajte kašičicu pirinčanog brašna.
Za bebe starije od 6 meseci: Pirinač možete pomešati sa voćem ili sa pilećim mesom.
Kukuruzna palenta
Hranljiva vrednost: vitamin A, natrijum, gvožđe, vlakna
Dobrobiti: dobra za vid, za malokrvne bebe
Recepti za bebe od 4 meseca: nema glutena pa se može uvesti rano. U tri šoljice vode dodajte nekoliko kapi maslinovog ulja i jednu šoljicu kukuruzne palente. Mešajte na tihoj vatri dok se ne zgusne. Prohladite i poslužite bebi sa mlekom ili jogurtom.
Koliko god da se trudite, neke namirnice vaše dete neće, pa neće da jede. Evo kako da ga "primorate" da pojede zdravu hranu
pročitaj jošBebama se u uzrastu od četvrtog do šestog meseca počinje uvoditi čvrsta hrana. Bitno je zapamtiti da je uvođenje nemlečne dohrane pre četvrtog mese...
pročitaj jošZahvaljujući sve naprednijoj tehnologiji, mame sada mogu da budu sigurne koliko mleka je njihova beba zaista unela! Evo o čemu je reč... Majke s...
pročitaj još