Da zubići zablistaju…

Navika pravilnog održavanja higijene usne duplje stiče se u najranijem detinjstvu, pa je veoma važno da na vreme naučite decu da peru zube nakon svakog obroka

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Održavanje oralne higijene uči se u najranijem detinjstvu – još od nicanja prvog zubića. Čak i kad su vaši mali anđeli premoreni nakon uzbudljivog dana, obavezno ih uputite u kupatilo da pre spavanja operu zube. Zadržavanje ostataka hrane (naročite one kašaste) u ustima i na zubima nije nimalo bezazleno budući da već petnaest minuta posle konzumacije bakterije počinju da nagrizaju zubnu gleđ.

I mlečne zube „napada“ karijes
Dečji zubići osetljiviji su na bakterije nego kod odraslih, pa je i odgovornost roditelja da mališane od najranijeg doba naviknu na pravilno održavanje higijene usne duplje velika. Ukoliko to ne učinite na vreme, deca će vrlo brzo početi da osećaju posledice – pojaviće im se karijes.
Bilo bi najbolje da kod deteta razvijete naviku da pere zube posle svakog obroka, a ako to nije izvodljivo, neophodni minimum za zdrave zube bio bi dva puta dnevno. Četkanje zubića pred spavanje je obavezno. U suprotnom, i mlečni zubi će biti zahvaćeni karijesom. Pre ili kasnije biće neophodna intervencija stomatologa, a ta prva, po pravilu neprijatna iskustva u zubarskoj stolici imaju još jednu lošu stranu – strah od zubara, koji može potrajati čitav život.

Ispravno četkanje zubića
Pod pretpostavkom da ste detetu kupili četkicu sa sličicom njegovog omiljenog lika (Paje Patka, Mikija Mausa…), dečju pastu za zube s ugodnim mirisom i ukusom i šarenu čašu za ispiranje – pranje može da počne.
* Pustite dete da se popne na stolicu ili steper da bi se, kao i vi, moglo videti u ogledalu, stavite mu (da ono vidi kako se to radi) zubnu pastu na četkicu i laganim pokretima je „rasporedite“ po njegovim zubićima.
* Polako počnite da mu četkate zube. Na gornjoj vilici pokreti treba da idu u pravcu od korena zuba nadole – da bi se iščetkali ostaci hrane iz međuprostora. To isto ponovite i na donjoj vilici, ali sad četkicu pomerajte odozdo nagore.
* Treća faza je četkanje griznih površina zuba – da bi se ostaci hrane uklonili iz reljefnih udubljenja na zubićima, gde se najviše i zadržavaju.
* Nakon toga sledi ispiranje usta. To činite glasnim grgljanjem i izbacivanjem sadržaja iz usta u lavabo, tako da dete razume da sav taj sadržaj treba da ispljune, a ne da ga guta.

Poseban dečji pribor
Važno je napomenuti da nije dobro da deca koriste iste paste za zube kao i odrasli. Njima su namenjene posebne paste i vodice za ispiranje usta, prilagođene stadijumu razvoja zuba i povećanoj potrebi za fluorom. I četkice za zube treba da budu mekanije nego one koje koriste mame i tate – i po mogućnosti što kvalitetnije. Njih treba menjati svakih šest meseci jer s vremenom gube oblik, a i na vlaknima se zadržavaju bakterije.

Stop šećeru
Najveća opasnost za mlečne zube jeste gotova hrana s mnogo šećera. Mališan nema želju za šećerom dok ga ne proba, a ako od samog rođenja izbegavate zaslađivače, veća je šansa da će dete imati zdrave zube. Nažalost, roditelji sve češće mališanima u najranijem uzrastu daju zaslađene napitke, pa su dečji zubi izloženi štetnim uticajima.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije