Kupanje beba: Šta su suvo i sekundarno utapanje?
Sekundarno i suvo utapanje se može desiti do 24 sata nakon kupanja u vodi.
pročitaj jošBrinete da ne povredite fontanelu? Muči vas temenjača? Pitate se zašto kosa opada i kako da je najlakše operete… Evo odgovora na sva vaša pitanja
Neke bebe rađaju se s gustom kosom ili anđeoskim loknicama, dok neke na svet dolaze potpuno ili skoro ćelave. U nastavku teksta nudimo vam savete i sve što treba da znate o zdravoj i pravilnoj nezi bebine glave i kose.
Kakva god da je situacija s kosom na rođenju, jedno je sigurno – neće dugo ostati ista , jer ona otpadne do otprilike četvrtog meseca, a zameni je nova, koja često ne bude ni nalik onoj prvoj. Neki roditelji iznenade se kad vide da je njihova crna beba postala plava ili riđa – ili obrnuto – te da su lokne u obliku federa zamenjene potpuno ravnim pramenovima. Kod beba koje su se rodile s veoma malo ili nimalo kose, može proći i do godinu dana dok im ne izrastu vlasi, koje često budu vrlo jake i guste ili kovrdžave.
Opadanje kose
Bebina kosa najviše opada otprilike krajem trećeg i početkom četvrtog meseca, ali nove dlake rastu gotovo istovremeno. Usled toga, glavica može izgledati malo čudno, s obzirom na ostatke stare i naznake nove kose, posebno ako se veoma razlikuju. Potpuno nova kosa pojavljuje se od šestog do tridesetog meseca. Mnogi roditelji priznaju da se malo pribojavaju doticati bebinu glavu, jer im izgleda krhko i ranjivo. Neki čak malo zaziru od pojave temenjače.
Nežno s fontanelom
Fontanele su dva mekana plitka udubljenja na glavi, koja ćete prepoznati po tome što pulsiraju. Jedna se nalazi na zadnjem delu, a druga na prednjem, iznad čela. Fontanele su posledica još nesraslih kostiju lobanje, zahvaljujući kojima bebe lakše prolaze kroz uski porođajni kanal. Zadnja fontanela sraste do drugog meseca, a prednja od sedmog do osamnaestog meseca.
SAZNAJTE I… 5 grešaka koje roditelji najčešće prave prilikom kupanja novorođenčeta
Iako mnogi roditelji pomalo zaziru od pipanja bebine fontanele, znajte da je njen mozak dobro zaštićen debelom unutrašnjom membranom. Previše udubljena fontanela obično je znak dehridratacije, pa bi se trebalo u najkraćem roku javiti lekaru. Ispupčena fontanela nekad se može primetiti posle dugog plača ili naglog ustajanja, ali ako se ubrzo ne vrati u normalno stanje, dete bi trebalo odvesti lekaru, jer se može biti u pitanju tinjajuća infekcija ili oticanje mozga.
Iako beličastožućkaste masne naslage na temenu glave mogu delovati neprijatne za oko, znajte da one ni na koji način ne smetaju bebi, a nisu ni prelazne. Temenjača je zapravo seboreični dermatitis, a ne zna se tačno zbog čega se javlja kod beba. Neki stručnjaci smatraju da je to posledica viška sebuma ili gljivica koje se nalaze na koži. Postoje čak mišljenja da se temenjača javlja kao reakcija na određena veštačka mleka. Ukoliko se vaša beba hrani na flašicu, možda bi trebalo da promenite formulu.
Za tretiranje temenjače preporučuje se mazanje bebine glave masnom kremom ili biljnim uljem preko noći, a ujutru ispiranje blagim šamponom i četkanje. Nalsage možete čak malo i „sastrugati“ nežnim pokretima preko pamučne pelene. Ponavljajte postupak nekoliko sedmica uzastopno. Temenjača obično nestaje sama od sebe u roku od tri do šest meseci. Ako se koža glave iziritirara, konsultujte se s pedijatrom, koji će najverovatnije prepisati blagu kremu na bazi steroida ili antigljivičnu kremu. Nemojte brinuti ako primetite da bebi opada kosa tokom tretiranja temenjače. To je normalna pojava – nova kosa brzo će izrasti.
PRANJE KOSE
Dečja kosa je tanja i nežnija od kose odraslih, pa zahteva poseban tretman pri pranju.
TEMPERATURA VODE
Temperatura vode nikako ne sme biti previsoka. I bolje je i da bude mlaka nego pretopla. Stručnjaci se slažu da je idealna temperature vode za pranje kose zapravo temperatura bebinog tela, tj. ona od 37 do 38 stepeni.
KOLIKO ČESTO?
Novorođenim bebama nije neophodno svakodnevno pranje tela i kose sapunom i šamponom. Tokom prve četiri nedelje zapravo se preporučuje samo ispiranje vodom, a pranje kosom jednom do dva puta sedmično. Kako do šestog meseca koža na bebinoj glavi luči vrlo malo sebuma, možete čak izbeći korišćenje šampona dok beba ne napuni šest meseci.
ŠAMPON
Uvek birajte šampone za bebe bez sastojaka koji mogu iritirati kožu, poput natrijum-lauril-sulfata (sodium lauryl sulfate), mirisa i parabena.
PROCES PRANJA
Malu količinu šampona stavite na jedan dlan, a zatim je razmažite na oba pre nego što je nežno utrljate u bebinu kosu. Nikad ne stavljajte šampon direktno na bebinu glavu.
OSLONAC
Postarajte se da bebini glava i vrat uvek imaju oslonac, kao i da joj glava bude malo zabačena unazad, kako joj šampon ne bi ušao u oči. Kupanje i pranje bebine glave u prvih nekoliko nedelja zapravo je posao koji zahteva dva para ruku, pa je najbolje da ga obavljate s bračnim partnerom ili nekim drugim ko je voljan da pomogne.
PROČITAJTE I… 10 stvari koje treba znati o kadicama za kupanje
ISPIRANJE
Bebinu kosu uvek isperite svežom, čistom i mlakom vodom iz slavine, a ne iz kadice, kako biste bili sigurni da su i glava i vlasište potpuno čisti.
TOP-SAVET
Iako na tržištu postoje „šeširi“ za kupanje, čiji obod sklanja vodu s lica tokom bebinig kupanja, vaše dete možda će biti bezbedno i zadovoljno i s peškirićem preko očiju i lica. A kasnije, kad malo poraste, pomoći će mu i savet da podigne bradu ka plafonu i tako zabaci glavu, kako bi izbeglo slivanje šampona u oči. Ponekad su jednostavna rešenja zapravo najbolja!
BALZAM?
Balzam nije neophodan za kosu novorođenih beba. Sačekajte s njegovom upotrebom dok bebina kosa ne poraste i ne postane gušća, kad će vam pomoći za lakše raščešljavanje.
SUŠENJE PEŠKIROM
Peškiri s kapuljačama najbolje su rešenje za sušenje malih beba, jer ih ušuškavaju i čuvaju im toplotu celog tela. Nemojte trljati frotirom nežnu bebinu kosu, jer se veoma tanka dlaka lako može oštetiti. Umesto trljanja, opredelite se za lagano utapkavanje – i nikad ne koristite fen. Bebina koža je veoma nežna i osetljiva, pa može lako izgoreti.
1. RASPITAJTE SE
Pitajte prijateljice da vam preporuče salon s frizerom koji ima iskustva sa šišanjem beba, ne samo dece.
2. TAJMING
Povedite računa o tome da beba bude naspavana i sita kad je povedete frizeru. Nova i nepoznata sredina dovoljan je razlog da se dete dodatno uznemiri, pa ne bi bilo dobro da još pritom bude umorno ili gladno.
3. UGODITE IM
Ponesite bebinu omiljenu igračku, ćebence utehe ili nešto što će joj držati pažnju tih nekoliko minuta. Takođe, zamolite frizera da je ošiša dok vam sedi u krilu, kako biste je usput mogli maziti.
4. SPUSTITE KRITERIJUME
Nemojte imati preterano visoke kriterijume i velika očekivanja, jer prvo bebino šišanje kod frizera treba da bude samo skraćivanje kose, a ne pravljenje predivne frizure. Imaćete dovoljno vremena da negujete savršen oblik kose.
5. BUDITE ISTRAJNI
Kad pronađete salon kojim ste zadovoljni, odlazite u njega svaki put kad procenite da je vreme za šišanje. Dete će se navići na ambijent i lica, pa nećete imati problema sa strahom od nepoznatih situacija kad malo poraste.
Ako odlučite ne vodite dete u frizerski salon, te da budete njegov prvi frizer, oštre makaze su obavezne, kao i aktivnost koja će mu potpuno privući pažnju, poput gledanja omiljenih crtanih filmova. Nikad ne šišajte dete ako plače, ili ukoliko je nervozno. Koliko ćete često detetu skraćivati kosu, to zavisi uglavnom od vas, ali opšte pravilo je da kratka kosa traži šišanje svaki mesec i po do dva, dok je dugu kosu dovoljno skratiti dvaput godišnje, pod uslovom da krajevi nisu preterano ispucali. Kad je u pitanju šišanje kod kuće, najbolje je da sačekate da beba počne samostalno sedeti i držati glavu.
NEGA KOVRDŽAVE KOSE
Kovrdžava kosa zahteva posebnu negu u vidu blagog šampona koji istovremeno hidrira kosu, jer je koža dece s kovrdžama često suvlja nego obično. Kako većina šampona sadrži formulacije koje uklanjaju prirodni sloj sebuma s kože glave, birajte šampone obogaćene uljima jojobe, avokada, kokosa ili badema.
Više saveta potražite u AKTUELNOM oktobarsko- decembarskom izdanju magazina Mama&beba, broj 29!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Do davljenja može doći kada se neki predmet poput hrane ili igračaka zaglavi u disajnim putevima. Pročitajte savete šta treba da preduzmete ako se dete davi.
pročitaj jošSve majke sa pažnjom slušaju starije i, po nepisanom pravilu, iskusnije. A da li je tako? Mislite da vaša majka, svekrva, prijateljica, kuma znaj...
pročitaj jošNije redak slučaj da beba tamnokosih roditelja nasledi svetlu boju kose od bake ili deke. Ili da se u porodici u kojoj su svi plavooki pojavi dete ...
pročitaj još