
Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošUčenje plivanja vašoj bebi može pomoći u boljem razvoju mozga, ravnoteže, hodanja i samopouzdanja, ali i razviti veštine koje joj mogu spasiti život.
Nije čudo da mnoge bebe i mala deca vole plivanje. Nakon devet meseci plutanja u vašem trbuhu, sviđa im se osećaj okruženosti vodom. Jedna od najboljih stvari koje za nju možete napraviti jeste odvesti je na bazen.
Ali svakako vodite računa o tome da je voda dovoljno topla: najmanje 30°C (odnosno 32°za bebe mlađe od 12 nedelja ili lakše od 5,5 kilograma).
Kursevi plivanja za bebe osmišljeni su kako bi se maksimalno iskoristile prednosti njihovih afiniteta prema vodi. Postepenim učenjem bebe se u veoma ranom dobu mogu naučiti veštinama koje im mogu spasiti život, poput okretanja na leđa ili, usled naglog potapanja i plivanje do najbližeg čvrstog objekta.
Plivanje je odlično za jačanje mišića ruku, nogu i vrata te za razvoj malih pluća i kardiovaskularnog sistema.
Zahvaljujući posebnim tehnikama, već i deca u dobi od samo 30 meseci mogu naučiti preplivati kratke udaljenosti.
Evo zašto su kursevi plivanja izvrsni i za vas i za vaš bebu:
Bolji razvoj bebinog mozga
Kursevi plivanja za bebe dodatno su unapređeni kako bi se one u vodi osećale sigurnima. Vežbe u organizovanim grupama uključuju lagano ljuljanje, plivanje do predmeta, udarce nogama i rukama te učenje reagovanja na naredbe. To je i sjajna stimulacija za bebin mozak, posebno zato što se on u prvoj godini života razvija brže nego u bilo kojem drugom razdoblju.
Pomoć pri hodanju
Rezultati istraživanja pokazali su da vežbanje od rođenja poboljšava bebinu ravnotežu i koordinaciju. Bebe vole ponavljajuće pokrete u vodi, a brčkanje u bazenu stimulira vestibularni sistem koji im daje osećaj za pokrete i ravnotežu. Kako beba raste, to će joj pomoći da glavu drži uspravno, uspravi se na noge, održava ravnotežu i s vremenom prohoda.
Zabavno vežbanje
Stručnjaci kažu kako deca mlađa od pet godina treba da vežbaju barem tri sata na dan, pa je plivanje lagan i zabavan uvod u fizičku aktivnost. Plivanje je odlično za jačanje mišića ruku, nogu i vrata te za razvoj malih pluća i kardiovaskularnog sistema. Osim toga, podstiče urednije navike spavanja i jedenja vaše bebe.
Samouvereno dete
Učenje samostalnog manevrisanja u vodi u bebi će podstaknuti nezavisnost i samopouzdanje, što se često kasnije manifestuje u drugim životnim područjima, i daće joj hrabrost za iskušavanje novih stvari.
Plivanje je sjajno i za jačanje veze između mame i bebe jer na kursevima, osim zabave, kvalitetno provodite vreme zajedno i možete steći nove prijateljice.
Veština koja spasava život
Da učenje plivanja od najranije dobi doista može spasiti život dokazala je i dvogodišnja Elizabeta koja je pala u bazen. Budući da je počela plivati sa samo sedam nedelja, znala je kako izroniti na površinu, otplivati do ivice bazena i tamo se zadržati dok osam minuta kasnije po nju nije došla mama.
Izvor: zadovoljna.hr
Beba nema mogućnost samostalne termoregulacije, a kada je mami na prsima, njena prsa podižu sopstvenu temperaturu ako je bebino telo hladnije, a sn...
pročitaj jošPrvi zubići počinju da izbijaju oko šestog meseca, ali to je individualno – razlikuje se od jednog do drugog deteta. Kod nekih beba prvi zub se poj...
pročitaj jošStručnjaci smatraju da je idealno vreme za prvi kontakt sa vodom kada beba napuni 10 meseci. Kada je pravo vreme da dete nauči da pliva? Mno...
pročitaj još