Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošBebin san je podeljen na dve faze, baš kao što je to slučaj sa snom odraslih.
„Mirna“ faza je ona tokom koje dete čvrsto spava, telo joj je opušteno, ne trza se i ne vrpolji, već spava mirno, duboko dišući. U ovoj fazi sna organizam izlučuje najveću količinu hormona rasta, tako da je izreka „deca rastu u snu“ zaista tačna.
Faze „mirnog“ i „aktivnog“ sna smenjuju se na, otprilike, svako pola sata. Primetićete da se u aktivnoj fazi sna bebini kapci pomeraju, beba se vrpolji i namešta, smeška se i mršti, ponekad čak i guče u snu. U ovoj, takozvanoj REM fazi sna, dete će se lakše probuditi nego dok se nalazi u tzv. mirnoj fazi.
Dužina REM faze odraslih osoba kraća je nego kod novorođenčadi, te se time objašnjava zbog čega se bebe mnogo lakše bude od odraslih. Više od 90 odsto beba budi se plačući, a prestaće tek nakon što je neko uzme u naručje i uteši. Vremenom će se REM faza skraćivati i san vašeg mališana postaće uravnoteženiji, pa će biti sposoban sam da se uspava ukoliko se probudi tokom noći.
Autor: Life Content
Što majke više guguću bebama i reaguju na njihove zvukove to im više daju do znanja da i one mogu da komuniciraju. Rezultat je bolji razvoj verbaln...
pročitaj jošKako se razvija mozak bebe od 3. do 9. meseci?
pročitaj jošSvaki roditelj se bar jednom zapitao da li ih i kako vidi njihova bebica. Sada je nauka dala odgovor. [caption id="attachment_96857" align="alig...
pročitaj još