Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošHroničan nedostatak sna može da oslabi imunitet, a umorna (neispavana) deca sklonija su prehladama, gripu i drugim infektivnim bolestima. Osim toga, ova deca teže prate nastavu, uče i obavljaju zadatke koji se od njih traže.
Loše ocene samo su jedna, iako ne najteža, posledica nedostatka sna, koji narušava memoriju i sposobnost mozga da prikuplja i prerađuje informacije. Takođe, umorna deca teško postižu koncentraciju, a dešava se da ponekadn odspavaju tokom časa.
To su pojave koje će, svakako, prvo primetiti učitelji i nastavnici, a njihova je obaveza da obaveste roditelje da bi se problem otklonio na vreme. Dakle, ako verujete da vaše dete ne spava dovoljno, a učitelj vam je to potvrdio svojim opažanjima o ponašanju vašeg detata na času, preduzmite sledeće korake.
Svetla se gase!
Odredite vreme za spavanje i ne dozvolite nikakva odstupanja. Iskustvo pokazuje da kada roditelji odrede vreme za spavanje, deca u proseku spavaju 45 minuta duže nego ona deca u čijoj kući postoji „fleksibilno“ vreme za san, ili ga deca sama određuju. Roditelji treba da određuju vreme za počinak tokom cele osnovne, pa čak i srednje škole. Naravno, kada precizirate određen sat za spavanje, nemojte da „pregovarate“ sa decom, niti da im činite ustupke, čak ni za vikend.
Odredite vreme za večernje aktivnosti
Pripreme za počinak treba da se izvode podjednako ozbiljno kao i pripreme za odlazak u školu svakog dana. Odredite vreme za izradu domaćih zadataka, učenje i večeru, bar tri sata pre odlaska na spavanje, da ne bi pospanost i pad koncentracije narušili ove aktivnosti. Snimite omiljene programe vašeg mališana, koji se emituju nakon vremena određenog za spavanje, da bi mogao kasnije da ih gleda.
Mudro birajte večernje aktivnosti
Deca ne treba da se bave sportskim aktivnostima, odnosno da treniraju, u kasnim večernjim satima (u sedam ili osam) jer to znači pomeranje večere i odlaska na spavanje.
Neka petak bude dan za kasni odlazak u krevet
Ako želite da pogledate neki film sa detetom, ili da uživate u nekoj igri ili aktivnosti, kojom ćete prekoračiti utvrđeno vreme sa spavanje, neka to bude u petak uveče. Ipak, vratite se primeni starog pravila u subotu i nedelju. Eksperti kažu da se naš biološki sat resetuje svakog dana. Zato, ako vikendom dopustite vašem mališanu da ostaje budan do kasno uveče, i kasno ustaje ujutro, onda resetujete njegov unutrašnji sat za nekoliko sati unapred. Naravno, imaćete i veliki problem prilikom buđenja u ponedeljak, a dete će započeti radnu nedelju sa deficitom sna.
Izbacite kofein iz ishrane
Naravno, niko ne misli da ćete detetu dati kafu pre spavanja. Ipak, brojne druge namirnice takođe sadrže kofein: čokolada, flaširani ledeni čaj, energetski napici, čak i neki voćni gazirani sokovi sadrže kofein. Inače, jedan gazirani napitak sa kofeinom delovaće na dete, teško 18 kg, kao što će dve šoljice kafe na odraslog čoveka. Dakle, najbolje je da deci dajete vodu i mleko.
Kreirajte zonu bez električnih aparata
Nemojte da držite televizor u dečijoj sobi. Takođe, isključite kompjuter, mobilni telefon, mp3 plejer i videorekorder sat vremena pre gašenja svetla, koje treba da signalizuje mozgu da je noć i da je vreme za spavanje. Sva do sada urađena istraživanja dokazuju da gledanje TV programa, naročito ako je televizor u dečijoj sobi, uzrokuje probleme sa snom.
Budite najbolji primer
Deca kopiraju ponašanje svojih roditelja u svemu, pa tako i u navikama spavanja. Neretko, on ih viđaju da „banče“, a potom se „bude“ uz mnogo šoljica kafe i energetska pića. Dakle, ako želite da prenesete dobre navike na svoje dete, i pokažete mu da je dug, kvalitetan san vrlo važan, onda se tako i ponašajte!
Koliko im je sna potrebno?
Autor: Life Content
Verovatno se pitate o prednostima čitanja knjiga bebi. Očito da novorođenče ne može da razume šta radite i zašto. Ali, ne treba da čekate da vaše d...
pročitaj jošNovorođenče je veoma osetljive na miris i može upamtiti neke mirise gotovo od trenutka rođenja. Oni prepoznaju prirodni miris svojih roditelja i do...
pročitaj jošRoditelji znaju kako da nasmeju svoje mališane. Ponekad se zapitamo zašto se bebe smeju kada im stavimo krpu na glavu, sakrijemo lice dlanovima...
pročitaj još