Ukoliko vaš mališan ne reaguje na vaše umirujuće tehnike, moguće je da ima grčeve u stomaku. Ali ne brinite! Daćemo vam savete koji će pomoći vašoj bebi i nadamo se obezbediti malo tišine u kući!
Foto: Guliver/Thinkstock
Prirodno je da novorođenčad uzrasta od 3 meseca i mlađa prolaze kroz zahtevniji period, naročito između 18 časova i ponoći. Ako tehnike poput hranjenja, presvlačenja, i ljuljanja ne prekinu plač vašeg deteta, vaš mališan može spadati u 20 procenata beba koje imaju grčeve.
Uzroci bebinih grčeva
Ako vaša beba dobije grčeve, ili isuviše plače, primetićete da je to u periodu između druge i četvrte nedelje. Njen plač će se pojačavati – pre nego da će izostati – kako se dan nastavlja, i verovatno će biti puna gasova i stalno će savijati i opružati noge.
Doktori ne znaju zbog čega tačno nastaju grčevi, ali evo nekoliko mogućih uzročnika:
• Nedovoljno razvijen nervni sistem
• Problem sa udobnošću
• Medicinski problem, poput kile
• Nešto u vašoj ishrani može iritirati bebin stomak (ukoliko dojite)
Kako da umirite rasplakanu bebu koju muče grčevi pogledajte OVDE.
Kako bi se sprečila anemija kod dece, odnosno malokrvnost, veoma je važno voditi računa o zdravoj ishrani, ali postoje i mnogi drugi faktori koju utiču na ovja problem.
Da li ste nekada čuli za podvezan jezik ili kratak frenulum kod beba? Za neke bebe ova pojava može izazvati probleme u dojenju, dok druge mogu imati problem da dobiju na težini.