Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošDonosimo vam nekoliko korisnih saveta o nezi pupčane rane novorođenčeta. Preporučuje se upotreba povidon-jodida jer je on najefikasniji u borbi protiv bakterija i gljivica.
Posle detetovog rođenja podvezuje se pupčana vrpca na nekoliko santimetara od kože i preseca se. Taj deo koji ostane naziva se pupčani patrljak. On se suši između sedmog i desetog, a nekada i do četrnaestog dana po rođenju deteta, a potom otpada. Nakon toga, ostaje pupčana rana koja se zaceljuje posle nekoliko dana. Tada se formira pupak koji od tog trenutka više ne predstavlja otvorena vrata za moguće infekcije.
Tri „ne“ u vezi sa negom
Prva tri-četiri dana, dok su majka i dete u porodilištu (ako toliko tamo ostanu), o pupčanom patrljku brine se babica, a po dolasku kući taj posao obavljaju roditelji. Da bi što pre otpao i da ne bi došlo do infekcije, treba voditi računa o tome da se pupčani patrljak ne kvasi, ne maže i ne posipa antibiotskim mastima i prahom.
Naime, masti „potparuju“ tu zonu koja mora da bude suva, a prah se lepi i vremenom taloži – praktično se „zacementira“. Ispod tog taloga mogu da se razviju otporne klice koje dovode do zapaljenja pupčanog patrljka i pupčane rane.
Šta je dozvoljeno?
Dozvoljena je upotreba povidon-jodida, jer je on najdelotvorniji antiseptik. On se nanosi na pupčanu ranu tako što se natopljenom sterilnom gazom ili štapićem za čišćenje ušiju, blago i pažljivo obrišu vrh i koren pupčanog patrljka, a zatim se preko njega stavi sterilna gaza.
Dok pupčani patrljak ne otpadne, beba se ne kupa u kadici, već se nežno cela prebriše gazom natopljenom toplom vodom.
Nakon što otpadne…
Kada patrljak otpadne, ostaje pupčana rana koja, takođe, treba da se neguje povidon-jodidom i to ovako: centralni deo pupčane rane blago se očisti i obriše, tako što majka prstima blago „otvori“ pupčić i štapićem, natopljenim u povidon jod, pažljivo obriše taj deo. Zatim se preko pupka stavlja sterilna gaza ili tupfer, a beba se prepovija na uobičajen način. Tako će patrljak i pupčana rana ostati sterilni i suvi i sačuvani od infekcije.
Autor: Life Content
Kada izgubimo više tečnosti nego što smo uneli, dolazi do dehidracije. Ona može biti uslovljena neunošenjem dovoljno tečnosti, povraćanjem, prolivo...
pročitaj jošPovodom Svetske nedelje dojenja, u ponedeljak su se na gradskom kupalištu Štrand u Novom Sadu okupile majke i bebe, koje su na simboličan način žel...
pročitaj jošHirurška intervencija nije uvek neophodna! Testisi se u toku prvih šest meseci mogu spontano spustiti u mošnice, pa je za početak najvažnije da se ...
pročitaj još