Kako utešiti bebu nakon vakcinacije?
Prilikom vakcinacija njihove bebe, mnogi roditelji se plaše bebine reakcije. Mnoga deca nekontrolisano plaču i deluju neutešno te se mnoge mame i tate pitaju kako utešiti bebu nakon vakcinacije.
pročitaj jošPrva vakcina je pravi izazov. U pitanju je besplatan vid imunizacije sa kojim se susreću sva deca. Za roditelje ovo može biti malo zastrašujuće jer se uz vakcinu mogu javiti i simptomi poput povišene temperature i pada imuniteta. U nastavku pročitajte više o tome šta sve podrazumeva prva vakcinacija bebe.
U Srbiji prva vakcina prima se otprilike u drugom mesecu života.
Nakon imunizacije mogu je javiti neki neželjeni efekti, međuitim, uglavnom su blagi i prolaze sami od sebe.
Veoma retko se javljaju ozbiljnije reakcije. Alergije se javljaju samo povremeno i to u roku od nekoliko minuta od injekcije te osoblje zdravstene ustanove u tom slučaju ima mogućnost da odmah reaguje.
Da prva vakcinacija bebe što lakše prošla, obucite joj širu odeću kako biste omogućili lak pristup mestu uboda.
Trebalo bi da pripremite lek za smanjenje temperature. Lek ne treba detetu davati pre same vakcinacije jer je bitno da doktor i medicinski tehničari mogu da primete ukoliko sa bebom nešto nije u redu. Ukoliko joj unapred date lek za smanjenje temperature, doktor neće moći da zna ako je beba već bolesna.
Potrudite se da što pre utešite svoju bebu i nemojte biti nervozni kako se ne bi unervozila i beba.
Ako imate bilo kakve posebne nedoumice, unapred razgovarajte sa svojim lekarom ili lekarom opšte prakse.
Pre nego što su vakcinacije uvedene, dečje infekcije su izazivale hiljade smrti dece svake godine. Za zdravlje vaše bebe je zaista važno da budu imune na bolesti koje su nekada u velikoj meri ubijale decu. Vakcine pružaju zaštitu od nekih od najozbiljnijih dečjih infekcija koje mogu imati životno opasne ishode kod beba i male dece. Vakcinacije pomažu vašoj bebi da stvori sopstvenu zaštitu ili imunitet protiv ovih infekcija. Takođe je važno da bebe dobiju ove injekcije jer to pomaže u zaštiti druge dece, što je više dece koja su imuna na infekciju, to manje ta infekcija može da preživi u okruženju
Vakcine sadrže malu dozu virusa ili bakterija koje pomažu u izgradnji imuniteta. Virus ili bakterija u vakcini su oslabljeni i ne izazivaju infekciju kod bebe. Bebino telo prepoznaje virus ili bakteriju i stvara odbrambeni odgovor na svako ponovno susretanje.
Odmah nakon vakcine, vaša beba će se uznemiriti , tako da maženje i možda hranjenje mogu pomoći da im olakšaju nevolje i da ih utešite. Spremite se da bebi date lek za povišenu temperaturu oko kog ste se ranije posavetovali sa doktorom. Zapamtite da su vakcine neophodne za zdravlje i dobrobit vaše bebe, tako da je dugoročna zaštita vredna kratkog dugotrajne nevolje koje mogu izazvati.
Ukoliko je vaša beba bolesna u trenutku kada treba da dobije vakcinu, konsultujte se sa lekarom i odložite vakcinaciju, veoma je bitno da beba u ovom trenutku bude zdrava! Dakle, ukoliko iz bilo kog razloga ne možete da odvedete dete na vakcinaciju u trenutku koji vam je zakazan, odložite termin i ne zaboravite da je bolje da dete primi vakcinu ikada nego nikada.
Možete mnogo toga da zaključite iz bebine stolice, ali nije uvek sve razlog za paniku. Evo šta vam kaka govori o zdravlju vaše bebe.
pročitaj jošLetnje vreme i visoke temperature ne pogoduju osetljivoj bebinoj koži kojoj je u tom periodu potrebna posebna nega. [caption id="attachment_9833...
pročitaj jošBebe rođene pre 37. nedelje trudnoće nazivaju se nedonoščad, odnosno prevremeno rođene bebe. Smatra se da je 24. nedelja trudnoće najranije vreme k...
pročitaj još