07.02.2016 Kutak za mame

Telo posle porođaja: Može li se „popraviti“ bez estetske hirurgije?

Kako da sprečite preterano gojenje tokom trudnoće? Da li grudi i nakon dojenja mogu biti čvrste i lepo oblikovane? Kako da se rešite naslaga na stomaku? Da li žene sa silikonima mogu dojiti bebu? Donosimo vam odgovore na sva pitanja!

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Činjenica je da se telo žene koja je u blagoslovenom stanju u svakom pogledu menja, ponekad i do te mere da liniju koju je nekad imala više ne može da vrati. U strahove i brige koji su povezani sa devetomesečnim iskustvom trudnice ubraja se i ženina bojazan da njeno telo više nikada neće biti vitko i zategnuto.

U nastavku vam odgovaramo na najčešća pitanja budućih mama, koja nemaju veze s bebom.

Foto: Gulliver/Splashnews

Foto: Gulliver/Splashnews

Kako poznate dame uspevaju da vrate fit liniju samo nekoliko dana nedelja posle porođaja… Da li je to realno? Da li su poznate ličnosti, poput Anđeline Džoli, Hale Beri i Hajdi Klum, uspele da povrate vitku liniju nekoliko nedelja posle porođaja isključivo dijetama i vežbama?

Odgovor: Dijeta i vežbanje nisu dovoljni da bi se za tako kratko vreme povratila figura kakvu je žena imala pre trudnoće. Poznate mame često tajno odlaze kod estetskog hirurga kako bi se rešile suvišnih kilograma nakon porođaja. Međutim, linija Hajdi Klum nije posledica hirurške intervencije, već isključivo discipline. Naravno, to podrazumeva i svakodnevni odlazak u fitnes studio, ličnog trenera, nutricionistu, dadilju i kućnu pomoćnicu. Inače, poznato je da se fotografije modela obrađuju kompjuterski, tako da se bez problema mogu obrisati, na primer, strije.

Kako da sprečim nagomilavanje suvišnih kilograma u trudnoći?

Odgovor: Bolje je sprečiti nego lečiti! Problem nastaje kad žena u trudnoći unosi preteranu količinu hrane i ugoji se više nego što bi trebalo. Umesto da jedete ”za dvoje”, zadržite stare navike u ishrani i vodite računa o tome da uzimate dovoljno vitamina i minerala. U svoj dnevni raspored trebalo bi da uvrstite i umerene sportske aktivnosti. Uobičajeno je da se žena u trudnoći ugoji od 11 do 16 kg.

Da li odmah nakon porođaja smem da se podvrgnem liposukciji ili hirurškoj intervenciji kojom bih zategla stomak?

Odgovor: Stručnjaci upozoravaju na to da u prvoj godini bebinog života majka n sme da se podvrgava invanzivnim metodama mršavljenja. Zbog promena tkiva u trudnoći, tokom godinu dana posle porođaja postoji veća opasnost od komplikacija. Strije na trudničkom stomaku dokaz su da se tkivo stalno menjalo i zbog toga treba izbegavati liposukciju. Ukoliko planirate još dece, potpuno je besmisleno raditi bilo kakve hirurške intervencije na stomaku. Osim toga, zatezanje stomaka operacijom ostavlja velike ožiljke na koži.

Kako „podići“ grudi posle dojenja?

Odgovor: Kada se grudi jednom opuste, pomaže jedino hiruška intervencija. Izuzetno je važna ishrana tokom trudnoće: kolikom brzinom budete dobijali u težini, tako će vam rasti i grudi. Natečene mlečne žlezde tokom dojenja potiskuju masno tkivo, a kada prestanu da ”rade”, važi sledeće pravilo: što su grudi pre trudnoće bile veće, to će se više opustiti. Izuzetno je važno da tokom trudnoće nosite odgovarajući grudnjak. Pritom, to ne mora biti neki preskupi brendirani brushalter, niti prsluče namenjeno dojiljama, važno je samo da dobro drži grudi. Ako se vaše grudi pomeraju pri svakom koraku, to znači da nosite neodgovarajući grudnjak. Muskulatura grudnih mišića može se ojačati vežbama, ali će efekti biti primetni samo ako su vam grudi male.

Da li može da doji žena u čije su grudi ugrađeni silikonski implantati?

Odgovor: Žena sa silikonskim implantatima može da doji. Inače, operacija grudi
najčešći je hirurški zahvat posle porođaja, a to se prvenstveno odnosi na smanjenje i zatezanje grudi. Mnogo je pametnije da se na ove intervencije odlučite tek kada budete sigurni da ne želite više dece, jer ne možete znati na koji način će vam se grudi promeniti u sledećoj trudnoći. U svakom slučaju, posle bilo kog hirurškog zahvata na grudima trebalo bi da prođe najmanje godinu dana do sledeće trudnoće.

Da li je ubrizgavanje hijaluronske kiseline efikasan metod za ”podizanje” grudi?

Odgovor: Mnogi hirurzi neće pristati da obave ovu intervenciju, jer taj metod još uvek nije dovoljno ispitan. Osim toga, ova materija razlaže se u organizmu u naredne tri-četiri godine, pa se zahvat mora redovno ponavljati.

Često se tvrdi da je nastanak strija uzrokovan genetskim faktorima i da se ne može sprečiti. Da li je to tačno?

Odgovor: Zaista su u pitanju genetski faktori, ali u tome ima udela i porast telesne težine tokom trudnoće. Usled jakog rastezanja kože nastaju strije, ljubičaste linije na stomaku, bokovima, butinama i zadnjici. Kozmetička industrija i estetska hirurgija još uvek nemaju dovoljno snažno oružje protiv ovog problema.

Šta zaista pomaže protiv celulita?

Odgovor: Podstaknite razmenu materija masažom, naizmeničnim tuširanjem toplom i hladnom vodom i bavite se sportom. Donekle mogu pomoći i kreme za zatezanje kože.

Da li se isplati držati dijetu i baviti se sportom ako planirate još dece?

Odgovor: Sve žene trebalo bi da se potrude da vrate težinu koju su imale pre trudnoće, a to se može postići samo redukcijom ishrane i vežbanjem. Mnoge majke to zanemaruju pa u svakoj narednoj trudnoći postaju sve deblje i nikada ne povrate svoju devojačku figuru. Vi to, svakako, ne želite, zar ne?




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije