04.04.2019 Porodica Saveti

MUČI VAS ALERGIJA? Pobedite je!

Mnogo toga možete učiniti kako biste se bolje osećali i sprečili pogoršanje stanja…

Foto: Getty

Spasonosna inhalacija
Kijanje, curenja iz nosa, svrab očiju, otežano disanje i pospanost mogu se javiti čak i ako pre trudnoće niste muku mučili s alergijom. Naime, tokom prvog trimestra, pod uticajem hormonskih promena, vaš imunološki sistem slabi, usled čega mogu da se jave ove neprijatne tegobe. A ako su simptomi respiratornih alergija ranije bili blagi, lako se može desiti da će se sada znatno pogoršati. U otklanjanju tegoba od velike pomoći može biti udisanje pare iz posude s vrućom vodom ili duboko disanje dok ste u toploj kupci. Na ovaj način možete otpušiti nos, isprati alergene čestice s disajnih puteva, ali i ublažiti tenzionu glavobolju, koja se često javlja zbog preosetljivosti na polen. Stavite peškir preko glave i nagnite se nad posudu s ključalom vodom u koju ste dodali ulje eukaliptusa, koje deluje kao snažan dekongestant (otpušava disajne puteve). Napomena: budite oprezni s ključalom vodom!

Dišite lakše
Trudnički rinitis obično se manifestuje u prvom tromesečju, a simptomi su naglašeniji pred kraj trudnoće, jer porast nivoa hormona utiče na osetljivu sluznicu nosnih kanala. Prirodni rast estrogena i progesterona može da izazove širenje krvnih sudova i oticanje mukoznih membrana u unutrašnjosti nosa. Ako tome dodate respiratorne tegobe usled alergije, problemima nikad kraja. Olakšanje vam mogu doneti nazalni flasteri za lakše disanje.

Koristite samo proverene sprejove
Logično rešenje za ovakve probleme bio bi neki nazalni sprej ili kapi. Međutim, u trudnoći se primena mnogih medikamenata ograničava zbog rizika za bebu. Ne smete koristiti preparate koji sadrže neku antiupalnu materiju, poput brufena. Takođe, nemojte upotrebljavati nazalne sprejove s nekom farmakološki aktivnom materijom. Umesto toga, ispirajte nazalne puteve preparatima na bazi fiziološkog rastvora ili morske vode, bez drugih hemijskih materija.

Isprobajte kurkumu
Ukoliko vam je lekar zabranio da koristite antihistaminike kako biste ublažili tegobe izazvane alergijskim rinitisom, pokušajte da nivo histamina snizite tako što ćete u svoj svakodnevni jelovnik uvrstiti kurkumu, začin koji na prirodan način ublažava upale u organizmu. Ovo možete postići ako napravite supu od šargarepe i kurkume. U tiganj stavite kašiku biljnog ulja pa na tome propržite četvrtinu glavice iseckanog crnog luka. Dodajte pola seckane stabljike celera, tri seckane šargarepe i, dolivajući vodu, dinstajte dok ne omekša. Nakon toga dodajte tri četvrtine kašičice kurkume. Dinstajte još pet minuta pa dospite 300 ml pilećeg bujona i na srednjoj temperaturi kuvajte još 15 minutra. Na kraju, u čorbu nacedite sok od limete.

Freedigitalphotos.net

Nabavite ovlaživač vazduha
Ako vas muče iritacija, crvenilo ili svrab očiju, pomoći će vam topao, vlažan vazduh, koji ujedno smiruje sluznicu nosa i olakšava disanje. Stoga nabavite sobni ovlaživač vazduha.

Pijte čaj od đumbira
Đumbir je prirodno antiupalno sredstvo, zbog čega bi bilo dobro da započnete dan toplim aromatičnim čajem. Napravite ga od svežeg izrendanog korena, a zasladite s malo prirodnog meda. Čajem ćete povećati unos tečnosti, a on će istovremeno na nazalne puteve delovati poput inhalacije.

Podignite glavu
Položaj prilikom spavanja u kome je glava iznad srca omogućava maksimalne efekte gravitacije i bolje dreniranje mukusa iz nosa. Zato držite glavu na višem uzglavlju (npr. dva jastuka), jer to pruža bolji oslonac za vrat i kičmu.

Jedite sezonsko voće
Boranija, paradajz, krastavac i tikvice odlični su u borbi protiv ove prolećne napasti. Istraživači kažu da njihovo konzumiranje za 38% može smanjiti rizik od alergijskih epizoda. Obrazloženje je jednostavno – ovaj tip povrća sadrži hranljive materije koje znatno redukuju upalne procese u tkivima, što je ključni faktor u suzbijanju alergijskih simptoma.

Napravite antihistaminsku salatu
Ova salata prepuna je nutrijenata koji jačaju imunološki sistem i olakšavaju borbu s alergijama. Isprobajte je što pre.

Kuvajte 900 g batata u posoljenoj vodi oko šest minuta, a zatim dodajte 230 g boranije pa kuvajte još nekoliko minuta. Dobro ocedite povrće. Na umerenoj temperaturi u dubljem tiganju zagrejte dve kašike maslinovog ulja. Dodajte 170 g kuvane šunke i dinstajte dok ne porumeni (tri do pet minuta). Sklonite s ringle i sačekajte da se ohladi. Potom umešajte tri manje glavice luka (iseckane), dve kašike soka od limuna, dve kašike senfa, kašiku majoneza, so i biber, kao i dve kašike vode i tri kašike maslinovog ulja, pa vratite na uključenu ringlu. Lagano mešajte dok se ne spoje svi sastojci. Dodajte batat, zelenu boraniju i mirođiju. Prodrmajte tiganj da bi se sastojci sjedinili, ali da se krompir ne raspadne. Ova količina dovoljna je za četiri do šest porcija.

Operite kosu nakon šetnje
Kad se vratite iz šetnje, odeću koju ste nosili odmah ubacite u veš-mašinu, a potom se istuširajte! I ne zaboravite da operete kosu, jer ćete tako ukloniti i polen koji se „zalepio“ za vlasi.

Med – slatki saborac

Med proizveden u blizini vašeg doma može biti odlično oružje protiv prolećne alergije. Jedna kašičica dnevno pomoći će vašem organizmu da se donekle prilagodi na polen i prestane da ga tretira kao veliku opasnost.

Obratite se lekaru ako…
… zapušenost nosa prati jaka, uporna glavobolja, ili ste primetili žućkaste, zelene ili smeđe tragove u mukusu.

Više ovakvih tekstova naći ćete u AKTUELNOM broju magazina Mama&beba.

Novi broj potražite na kiosicma 5. jula!

Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/

STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije