Sve počinje grebanjem i bolovima u grlu, zapušenim nosom i blago povišenom temperaturom – simptomima infekcije gornjih respiratornih organa. Izazivači prehlade, koja je leti posebno neprijatna, uvek su virusi, dok je uzrok pad imuniteta izazvan stresom.
Foto: Guliver/Thinkstock
Tako predugo sunčanje izlaže kožu značajnom opterećenju, dok kupanje u suviše hladnoj vodi znači stres za čitavo telo.
Letnja prehlada se prenosi kapljičnim putem. U većini slučajeva virus preko sluzokože nosa, usta ili grla dospeva u organizam, gde se manifestuje na različite načine: grebanjem ili bolovima u grlu, curenjem nosa ili zapušenim nosom. Pokrenuta lančana reakcija više ne može da se zaustavi, ali simptomi mogu da se ublaže. U većini slučajeva, najgore prolazi nakon tri-četiri dana.
„Bilo bi preterano kada bismo letnju prehladu lečili antivirusnim sredstvima“, smatra nemački specijalista opšte medicine Mihael Kulaš. Inhaliranje parom kamilice ili specijalne kreme sa eteričnim uljima eukaliptusa, borovine ili nane koje se utrljavaju u grudi mogu da umire disajne puteve. Pastile ili sprejovi koji imaju blago omamljujuće i protivupalno dejstvo ublažavaju bolove u grlu. Kod upornog nadražaja na kašalj koriste se lekovi koji rastvaraju sluz.
Ponekad su, međutim, moguće komplikacije. „Ako pacijentu posle dva-tri dana temperatura skoči na 38 stepeni, sa tendencijom rasta, postoji opasnost od superinfekcije“, upozorava dr Kulaš. Reč je o bakterijskoj infekciji, koja se pridružuje običnoj virusnoj infekciji. Lekar tada treba da ispita da li je reč o širenju bolesti ili o neproblematičnoj reakciji organizma.
Sedam SOS saveta protiv promuklosti pogledajte na sledećoj strani…