Usamljeni ste? Dobro došle u klub druželjubivih mama!
Beba je stigla i okupirani ste 24 časa na dan. Ali, osećate se nekako usamljeno i napušteno? Ne očajavajte, niste jedina koja je upala u zamku izolacije. Evo kako da se izbavite iz nje…
Iako ste se dugo pripremali za ulogu majke, niko vam nije spomenuo da će biti dana kada ćete se osećati poput pustog ostrva usred okeana. Objektivno, ne postoji nijedan razlog zbog kojeg treba da budete nezadovoljni ili nesrećni, ali to glupo osećanje prisutno je i vi ne možete da ga se oslobodite.
Drage naše, dobro došle u klub usamljenih majki, „udruženje“ koje broji mnogo članica, a čiju adresu nećete naći ni u jednom imeniku.
Većina mladih mama ne usuđuje se da prizna da im nedostaje „devojački“ život, kao ni da im materinstvo ne izaziva danonoćnu ushićenost, kako su verovale tokom trudnoće. Psiholozi ovo objašnjavaju činjenicom da dolazak bebe iz korena menja način života mlade žene, na šta ona mora da se navikne, a za to treba vremena. Međutim, postoje brojni načini da se ovaj emotivno loš period uspešno prebrodi.
Družite se sa drugim majkama
Osećaj usamljenosti delimično je izazvan udaljavanjem od prijateljica koje još nemaju decu. Njihov život je ispunjen radom, zabavom, izlascima i druženjem, dok se vi bakćete dojenjem i menjanjem pelena. Niste im više zanimljivi za društvo i to vas čini nesrećnom.
Srećom, postoji rešenje – pronađite novi krug prijateljica čiji je život sličan vašem! One će razumeti vaše probleme i pomoći vam da ih prebrodite. Često se dešava da prijateljstva ostvarena u ovakvim uslovima ostaju za čitav život. Zato, ostanite u kontaktu sa majkama koje ste upoznali u porodilištu, savetovalištu ili parku. Družite se, razmenjujte iskustva i, videćete, usamljenost će nestati.
Zabranjeno ćutanje!
Nemojte nezadovoljstvo zadržavati u sebi, pričajte o tome! Verbalno ispoljavanje emocija bitno je za psihičku stabilnost mlade mame. Međutim, vodite računa o tome koga ćete odabrati za sagovornika.
Prilikom tog izbora postoje neka nepisana (ali proverena) pravila. Ta osoba treba da bude ženskog roda, da ima dete, da je vedra i opuštena, te da ima čime da vas posavetuje. Za početak, to može da bude patronažna sestra, ali ne zaboravite i na komšinice i rođake. Najvažnije od svega jeste da ne krijete ono što osećate, već da hrabro „izbacite“ iz sebe sva negativna osećanja koja vas pritiskaju. Kada ih podelite sa drugima, doživećete veliko rasterećenje.
Živeo park!
OK, niste od onih koje vole da se druže i ćaskaju o bebama. To je normalno i razumljivo, naročito ako se oporavljate od teškog porođaja, pokušavate da se naspavate ili vas, jednostavno, ne teši činjenica da i druge žene imaju iste probleme kao i vi. Međutim, nakon izvesnog vremena, u vama će se probuditi želja da izađete iz svog začaranog kruga i zakoračite u svet.
Idealno mesto za taj korak jeste park! Ima ih u svakom gradu i, kao po pravilu, puni su mladih žena koje guraju kolica. Kontakt je veoma lako ostvariti. Dovoljno je samo da postavite „čuveno“ pitanje: „Koliko ima vaša beba?“ i priča će sama poteći…
Ne odbacujte stare prijateljice
Održavajte kontakt sa prijateljicama i kolegama jer su vam ti ljudi bitna veza sa vašim „starim“ životom. Pokažite inicijativu, zovite ih telefonom, šaljite SMS-ove ili mejlove. Budite upućeni u to šta se dešava na poslu i u životu, pa makar se radilo i o najmasnijim tračevima.
I suprug je tu…
Pre dolaska bebe, bilo vas je samo dvoje. Sada treći član porodice prilično remeti ustaljeni ritam života, tako da nemate više vremena za dodire, male ludosti, nežnost i ljubav (kad god vam padne na pamet). Da, to vam nedostaje, ali nemojte da zaboravite da možete da razgovarate uvek i u svakoj prilici. Čim počnete da se prisećate lepih trenutaka i razgovarate o njima, u vama će se probuditi želja da ih što pre ponovo doživite. A onda će početi i da se nižu ideje kako da ih sprovedete u delo!
Isplanirajte bekstvo
Organizujte čuvanje bebe na nekoliko sati, a zatim – nestanite! Idite u šoping, kod frizera, manikira ili se nađite sa prijateljicom na kafici. Vreme koje ćete provesti ne misleći na bebu regenerisaće vaš um i telo i podsetiti vas da ste, osim što ste majka, i žena.
Lakše sa kućnim poslovina!
Celodnevni boravak u kući ispunjen obavljanjem kućnih obaveza i brigom o detetu, pri čemu vas sve podseća na radnju filma „Dan mrmota“, može samo da pojača osećaj izolovanosti. Zato budite mudri i zamolite nekog za pomoć (majku, sestru, rođaku ili prijateljicu). Tako nećete biti sami, a posao će biti znatno olakšan. Ako možete sebi to da priuštite, angažujte ženu za spremanje, dok ćete se vi za to vreme posvetiti sebi i bebi.
Gledajte u budućnost
Znajte da period usamljenosti neće trajati večno, već samo dok vaša beba malo ne poraste. Ako se tada odlučite za rađanje drugog deteta, prethodno iskustvo pomoći će vam da lakše savladate probleme o kojima je ovde bilo reči. Drugorotkinje znaju šta mogu da očekuju, imaju utvrđen krug podrške i nisu opterećene strahom od neuspeha.
Važno JE da naučite da kontrolišete svoj bes kako on ne bi negativno uticao na vaše dete. U nastavku vam otkrivamo nekoliko jednostavnih strategija na koje možete naučiti da kontrolišete bes.
Način na koji odgajate svoje dete imaće veliki uticaj na njega čak i kada bude odrasla osoba. Postoje mnogi stilovi roditeljstva, saznajte kome pripadate vi.
Malo sna može izazvati ozbiljnije probleme kao što su problemi sa koncentracijom, loše raspoloženje i povećan rizik od postporođajne depresije. Otkrivamo vam kako se naspavati pored novorođenčeta.