21.07.2014 Vaspitanje

Da li su ove igre zaboravljene?

Umesto klikera i lastiša današnji klinci od roditelja traže tablet, android telefon, kompjuter. A kako su se deca nekad igrala, gde je nestala galama iz dvorišta niko tačno ne može da objasni. Prisetite se igara koje su obeležile i vaše detinjstvo u školskim dvorištima i ostalim mestima i pokažite ih vašim mališanima.

hulahop

Okoš bokoš

Mališani ispruže ruke, skupe šake u pesnicu. Izaberu dete koje će da broji i pri tom udara sa svojom pesnicom druge pesnice kao mali čekic. Pre brojanja mora da „pljune“ pesnicu sa kojom će da udara, izgovarajući „puj“.

Brojalica ide ovako :

„Okoš, bokoš, prdne kokoš, pita Baja :“Kol’ko tebi treba jaja?“

Dete na čijoj se ruci zaustavio drugar, recimo odgovara pet. Onda se broji do pet na koga padne zadnji broj, ta ruka ispada i tako sve u krug dok ne ostane jedna ruka – taj je pobednik.

Hula-hop

Omiljen rekvizit svih devojčica bio je hula-hop. Prvo su ga deca obično vrtela oko stopala, zatim oko kolena, pa na bokovima , struku, ispod miške, na kraju one spretne devojčice vrtele su ga na vratu. Devojčice su obično zadavale koliko se krugova vrti oko svakog dela tela. Recimo osam krugova za svaki deo tela, a kome ni jednom ne padne pobedio je.

Ide maca oko tebe

Ovo je omiljena igrica nešto mlađe dece. Deca čučnu i naprave krug i ne smeju da gledaju okolo. Dok jedno dete ide oko ostalih, recimo sa maramicom i peva pesmu.

“Ide maca oko tebe, pazi da te ne ogrebe, čuvaj mijo rep, nemoj biti slep, ako budeš slep otpašće ti rep”.

Dete iza koga je pala maramica, mora da vija drugo dete koje je bacilo maramiciu. Ukoliko mališan koji je bacio maramicu uspe da uđe u krug između dece pobednik je, a igra se nastavlja tako što novo dete ide iza ostalih.

Lastiš

Kako se vreme menja, tako i lastiš menja pravila. Današnje generacije devojčica imaju svoja pravila, a ovo su bila pravila njihovih mama. Lastiš se obično igrao na prstiće u parovima ili u troje. Uvek je tu bio i “spasa”. To je devojčica spasilac koja je najbolje igrala lastiš, pa je obično uskakala da ispravi grešku. U slučaju da i ona pogreši i stane na gumu, novi par bi igrao, a ove devojčice bi držale lastiš. Pobednik je ko prvi stigne do više prstića.

Popularno skakanje je bila uz pesmu “Ema esisa”

Pesmica je zvučala ovako: “Ema ssisa, esesa, pipi ja”.

Druga pesmica, na istim sistem igre zvučala je ovako:
“Balerina, Rokoko, diže noge visoko, pošto tako dobro skače, vide joj se bele gaće, a njen muž baletan, diže noge na tavan”.

Gluvi telefoni

Ova igrica se obično igrala kada se deca mnogo umore od skakanja, a ne žele još uvek da idu kući. Tada sede, stoje ili čuče. Jedno dete započne igru tako što drugom šapne na uvo jednu reč. Reč obično bude komplikovana. Svako dete šapuće drugom detetu što tiše može šta je čuo i razumeo. Kada se stigne do zadnjeg deteta ono izgovara reč na glas. Najčešće ta reč nema veze sa zadatom i onda se svi smeju.

Između dve vatre

Ova igra se igra sa loptom, a cilj je da učestvuje što više dece. Deca se rasporede tako da sa jedne strane bude njih pet do šest, a isti broj igrača bude u drugoj ekipi. U sredini između dve grupe dece nalaze se deca koja pokušavaju da uhvate loptu ili da je izbegu. U slučaju da nekoga lopta pogodi, on ispada i tako sve dok svi ne ispadnu iz igre. Onda se menjaju. Međutim, svaki put kada neko uhvati loptu kojom je gađan ima pravo pozove nekog odnosno da uđe jedan igrač koji je ispao.

Ćorave bake

Izabere se jedan igrač i vežu mu se oči maramom tako da ništa ne vidi. Zatim ga ostali lagano zavrte oko sopstvene ose, da malo izgubi osećaj za orjientaciju u prostoru. To ne treba da traje dugo kako „ćorava baka“ ne bi pala. Ona treba da vas traži. Dok je vrtite pevate: „Vodim baku na pazar, da je prodam za dinar, idi bako kuda znaš, meni više ne trebaš.“

Igrači treba da stanu oko nje, da je dozivaju imenom, gurkaju, a kada “baka” krene prema drugoj deci, oni treba da se sklanjaju od nje.

Ako „baka“ uhvati nekog, ona treba da pogodi koga je uhvatila, ne skidajući pri tom povez sa očiju. Ima pravo da ti opipa lice i telo rukama i rečima da „izvuče“ koju reč iz tebe. Ako pogodi kog je uhvatila, ta osoba je nova ćorava baka!

Prsti su ti ko u svinje

Devojčice rašire prste na obe ruke, a drugo dete broji uz pesmicu: “Prsti si to ko u svinje, reci jedno muško ime. Dete kaže ime simpatije za koju hoće da „proveri“ da li je voli. Zatim prsti se broje po slovima imena (na primer Petar ) – ako tebe Petar voli nek ti pukne ovaj prst. Devojčica proba da pukne prst, pa ako pukne – ljubav je zagarantovana.

Žmurke

Ova igra se obično igra predveče. Jedno dete stoji uz drvo ili zid i broji do 100 (5, 10, 15, 20, 25, 30, 35,40…), a ostala deca se za to vreme kriju. Nakon odbrojavanja, kreće potraga za drugarima, uz prehdodnu opasku „Ko se nije sakrio magarac bio, triput žmurio“. Najrasprostranjenija igra nekada, jer su istovremeno mogli da se igraju i dečaci i devojčice. Žmuri onaj ko se ne zapljune na vreme ili ga onaj koji žmuri i nađe zaspljune.

Janjine kupusa i slanine

Ova igra se igrala tako što se jedan igrač savije napred i ruke stavi na kolena. Sledeći ga preskoči kao kozlić i staje u isti položaj kao prvi. Onaj koji preskače treba da vikne ime igre. Postojale su tu i neke kombinacije, recimo “ janjine janjine, kupusa i slanine”.

Izvor: bebac.com, M. G.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije