04.09.2014 Vaspitanje

Kako reagujete kada vaše dete pogreši?

Da li ste svesni svog ponašanja prema detetu kada učini nešto pogrešno? Ako odmah krenete sa negativnim etiketiranjem njegovog karaktera, jako ćete pokopati njegovo samopouzdanje koje se dugo i teško gradi.

detemleko

Jedna od ključnih stvari koje dete treba da izgradi tokom odrastanja je zdravo samopouzdanje. No, toliko je situacija koje ga pre potkopavaju, nego grade, a jedan od razloga je često pogrešno reagovanje odraslih na detetovu grešku. Iznervirani detetovim nespretnim rukovanjem s posuđem koje se razbije, slučajno pokidanom igračkom, ili trenutnim odbijanjem da ih dete posluša, znaju automatski da nazovu svoje dete zlim, bezobraznim, nespretnim, neposlušnim i slično.

Ako ste među onima koji se ne mogu suzdržati od ovakvih reakcija, možete slobodno očekivati da će dete kasnije od vas skrivati greške koje je napravilo, sve više izbegavati komunikaciju s vama, kloniti se rizika, opravdavati svoje greške ili ih pak pokušati prebaciti na nekog drugog kako bi se zaštitilo.

Iz druge perspektive

Pre nego bilo šta kažete detetu nakon što pogreši, razmislite o tome da ga to ne određuje u celosti, baš kao što ni vas ne određuje kao lošeg vozača nespretno parkiran auto, niti vas katastrofalnom kuvaricom čini nekad presoljeni ručak. Izuzetno je važno da pokažete detetu da je normalno grešiti i da svi greše, pa tako i vi.

Važnost komunikacije s detetom

Pokušajte redovno da pitati svoje dete kako se oseća kada pogreši i ohrabrite ga time što verujete da će sledeći put biti uspešnije, jer ono to uistinu može. Nemojte osuđivati dete i naučite ga da ni ono ne osuđuje druge vršnjake ili odrasle ako im se zadesi nekakva nespretnost.

Samopouzdanje će se snažnije izgraditi kod dece koja nisu prisiljena skrivati svoja prava osećanja i koja ih se ne srame. To su deca koja nauče da imaju zdrav odnos prema vlastitim greškama. Vi ćete biti srećniji jer će dete u vama videti “saveznika” koji ga beskrajno voli i podržava. Naravno, to ne znači da treba da hvalite dete i kad greši i da ga dižet u nebesa i kada realno vidite da se nije baš potrudilo.

Izvor: roditelji.hr, M. G.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije