30.04.2015 Vaspitanje

Kazna: Koliko je merodavna?

Postoji mnogo načina da se deca nagrade, pohvale, ali i kazne. Poverenje, ljubav, razumevanje i, pre svega, razgovor – ključni su prilikom vaspitanja dece.

???????????????????????????

Bitan je uzrast
Kada kažnjavate detetovo ponašanje, uvek mislite na njegov uzrast, razmislite da li je dete kaznu zaslužilo zato što ne zna za neko pravilo ili namerno hoće da izazove vašu reakciju? Da li je pogrešilo svesno i namerno ili slučajno, zbog svog neznanja i neiskustva.

Pojasnite!
Samo u situacijama kada nemate vremena za objašnjavanje jer je dete u neposrednoj opasnosti (na primer, potrči za loptom preko ulice) treba odreagovati bez razmišljanja. Ipak, da bi dete istinski razumelo vašu trenutnu reakciju, bez obzira na to da li je u pitanju vaš povišen glas, udarac ili grubo cimanje za ruku, kada opasnost prođe, objasnite mu zašto ste tako reagovali. U svim drugim situacijama važi pravilo da detetu morate objasniti zašto mu nešto zabranjujete ili zbog čega ga kažnjavate.

Kažnjavajte postupak a ne dete
Uvek kaznite određeni postupak, a ne dete. Zato mu obavezno objasnite zašto je neko ponašanje ”zavredelo” kaznu i pritom mu ponovite da ga mnogo volite i da vam ono znači najviše na svetu, ali i to da nećete tolerisati neprimereno ponašanje.

Prestanite da vičete!
Svaka vika je sama po sebi neka vrsta kazne. Ako dete ne raeguje na povišen glas i viku, to je znak da ste ”potrošili” svoj glas, to jest da ste se izvikali te da je dete s vremenom oguglalo na sve što mu kažete povišenim tonom. Čuvajte svoje reči, svoj glas, i pokušajte da reagujete kako treba.

Šta bi ti uradio/la?
Određujte kazne zajedno s detetom. Pitajte ga: ”Kako bi ti kaznio mene da si na mom mestu, a ja na tvom?” Razgovarajte o kaznama. Dogovorite se i o njihovom redosledu. Ukoliko dete zna unapred koja kazna sledi za koje ponašanje, više će voditi računa da do kazne ne dođe.

Fizičko kažnavanje
Udarac, batine, šamar, ćuška… predstavljaju ne samo fizičko kažnjavanje već i oblik nasilja nad detetom. Pronađite druge, efikasnije metode kažnjanja, koje vašu decu ne povređuju na ovako nasilan način. Većina roditelja zna da atine nisu efikasne u dugoročnom smislu. Oni ove kazne primenjuju zato što su nemoćni i ne umeju da pronađu bolje rešenje. Ali dete ne zna da ga vi bijete zato što ne poznajete drugi način kažnjavanja. Umesto toga, u ranom uzrastu ono misli: ”Loš sam, zato moraju da me tuku”. Upravo zato, batine ostavljaju duboke ožiljke. Za razliku od spoljašnjih, vidljivih modrica, one unutrašnje mogu trajati zauvek.

Pravila za sve
Deca najlakše usvajaju pravila koja važe za sve. Zato, ako je pravilo da ne sme da se jede u dnevnoj sobi, i da za takvo ponašanje sledi kazna usisavanja tepiha – to treba da važi i za decu i za roditelje.

Autor: Mama&Beba
Foto: Thinkstock




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije