12.12.2013 Porođaj

Šta preduzeti kada je položaj bebe nepravilan?

Nekoliko nedelja pred kraj trudnoće, lekar će utvrditi kakav položaj beba zauzima u maminom stomaku. Ako je okrenuta guzom umesto glavicom, to je nepravilan položaj, ali nema mesta za paniku…

nepravilan polozaj

Nepravilni položaji bebe

  • Položaj zatkom: bebina guza leži na ulazu u karlicu (prema izlazu iz materice), a nožice su joj savijene u kolenima.
  • Mešovit položaj: bebina guza i noge okrenute su ka karlici, a noge su savijene u kolenima.
  • Nožno prednjačenje: ovo je veoma redak položaj u kojem prednjače obe nožice. Ponekad su savijene, a u izuzetno retkim slučajevima obe su ispružene ka ušću materice.

Ne treba paničiti pre vremena. Većina beba je do 34. nedelje trudnoće veoma živahna. Okreću se, prevrću, šutiraju mamu koja to i te kako oseća! U tom periodu nekoliko puta će promeniti položaj u materici. Lekari kažu da se beba može okrenuti i namestiti u pravilan položaj nekoliko dana pre rođenja. Ipak, ako se to ne dogodi do 37. nedelje trudnoće, buduća majka bi trebalo da razgovara sa akušerom kako bi dobila sve potrebne informacije o prognozama za predstojeći porođaj.

Carski rez ili prirodni porođaj?

Bez sumnje, karlični porođaj je dugotrajan i težak, kako za bebu i mamu, tako i za lekarski tim. Glavna teškoća je u tome što je, dok ne izađu guza i leđa, nemoguće predvideti kako su zabačene ručice i kako treba ispraviti glavicu. U ovom stadijumu porođaja kasno je za carski rez, pa lekari moraju da budu krajnje pažljivi i prisebni.

Međutim, ukoliko se pred porođaj utvrdi da beba leži popreko, carski rez je jedino rešenje. Za razliku od karličnog položaja, prilikom kojeg se porođaj može dovršiti prirodnim putem, u ovom slučaju operacija je neizbežna. Iako je porođaj prirodnim putem u slučaju karličnog položaja moguć, lekari se u 85% slučajeva ne upuštaju u tu rizičnu avanturu, već unapred planiraju porođaj carskim rezom.

Ukoliko i pored predočenih rizika insistirate da se porodite prirodnim putem, potražite lekara koji je specijalista za ovu vrstu porođaja. Međutim, treba da znate da će vam uraditi obimnu epiziotomiju (seče se tkivo između vagine i analnog otvora) – pošto prvo izlazi bebina guza, čiji je prečnik manji od prečnika njene glave, pa mora da se proširi porođajni put kako bi mogla bezbedno da izađe.

Čim saznate da se vaša beba nalazi u takozvanom karličnom položaju, preduzmite određene mere kako biste pokušali da je „naterate“ da se namesti u pravi položaj. Napominjemo da je to moguće učiniti pre 37. nedelje trudnoće. Evo nekoliko predloga:

Šta treba promeniti u svakodnevnom životu?

Potrudite se da sedite na tvrdoj stolici sa uspravnim, čvrstim naslonom, a ne u mekanoj fotelji ili na kauču. Ukoliko ste pak prinuđeni da sedite na kauču, ne naslanjajte se, već sedite na ivicu raširenih nogu kako bi i stomaku bilo „udobno“.

  • Kupite loptu za pilates, pa na njoj sedite dok gledate televizor ili pomoću nje radite lagane vežbe za trudnice.
  • Ako već morate da se vozite automobilom, povedite računa o tome da uvek sedite ispravljenih leđa.
  • Šetajte, šetajte, šetajte! I to svakog dana, najmanje sat vremena.

Korisne vežbe

S vremena na vreme kleknite i oslonite se rukama o pod, lagano se njišući kukovima levo-desno. Dobro bi bilo da ovaj položaj zauzmete kada osetite da se beba pomera.

Sedite na pod, noge raširite tako da stopala okrenete jedno prema drugom, a kolena pokušajte da spustite što više prema podu. Sedite tako od 10 do 20 minuta, dva puta nedeljno.

Dva-tri puta na dan, pre jela, lezite na ravnu tvrdu površinu – prvo na onaj bok na kojem je bebina glava. Za 5 do 10 minuta okrenite se na drugu stranu. Menjajte položaj svakih 5 do 10 minuta tokom sat vremena. Takođe, potrudite se da spavate na onoj strani na kojoj se nalazi bebina glava.

Lezite na leđa i podmetnite nešto ispod krsta, tako da vam se karlica nalazi u položaju višem od glave. U tom položaju ostanite od 10 do 15 minuta. Pod dejstvom gravitacije bebina glavica će se naći u položaju koji joj se neće mnogo dopasti, pa će možda odlučiti da se okrene u prednjačeći položaj. Ove vežbe treba praktikovati nekoliko puta dnevno i to pre jela.

Sedite tako da kolena budu u širini ramena, a zadnjicom se oslonite na pete. Grudni koš pomerajte unazad koliko god možete, a vaša karlica biće izdignuta toliko koliko ste se savili. Lezite u tom položaju onoliko koliko možete da izdržite. Dišite stomakom obraćajući se bebi.

U kojim još slučajevima lekari predlažu operaciju?

Ako je:

  • buduća mama starija od 35 godina i ukoliko su postojale određene teškoće u trudnoći
  • ako je trudnica prvorotka, a bebina težina veća od 3.500 g.
  • ukoliko je povećana pokretljivost ploda
  • ako lekar utvrdi da postoji višak plodove vode, a beba ima smanjenu telesnu težinu
  • ukoliko se utvrdi manjak plodove vode, a postoje i određene anomalije u razvoju materice – tada je takođe ograničena pokretljivost bebe i mogućnost okretanja glave nadole
  • ako je beba muškog pola (naime, dečaci teže od devojčica podnose karlični porođaj)

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije